Download: Skyd genvej til det nye Windows 8-interface

Windows 8 ventes først udgivet senere i år. Men allerede nu kan du hente et bud på det kommende Metro-interface til dit eksisterende Windows. Prøv det her.

Download: Skyd genvej til det nye Windows 8-interface

Windows 8 befinder sig i styresystemets sidste udviklingsfase og er blevet gjort tilgængeligt for udviklere og producenter i form af det såkaldte Developer Preview.

Baseret på alt vi har set, og alt vi ved, vil Windows 8 blive baseret på Metro-interfacet, der er designet til at fungere perfekt på apparater med touch-skærme.

Metro-skærmen består af flader, kaldet fliser, hvorfra du kan køre almindelige programmer, mens apps fra Microsoft kommende Windows Store kan virke som aktive fliser. Starter du et traditionelt program, havner du dog på det traditionelle skrivebord, hvor mus og tastatur typisk vil blive anvendt.

Sådan kommer du i gang

Hvis du ikke er interesseret i at installere en udviklerversion af Windows 8 for at se det nye, smarte interface, kan du i stedet hente det gratis program Metro7.

Det imiterer, hvordan Metro-interfacet i Windows 8 vil tage sig ud. Der er således ikke tale om et officielt stykke software fra Microsoft, men et tredjepartsprogram.

For at komme i gang skal du hente interface-pakken her.

Når programmet er installeret, vil du se et flise-baseret interface, der fungerer adskilt fra dit almindelige skrivebord.

Via pilen i øverste højre hjørne kan du pille ved programmets indstillingsmuligheder, fastgøre programmer eller websider til fliserne og meget mere. Der er enkelte indbyggede apps, inspireret af Microsofts kommende Windows Store, men du kan sagtens hente flere. Og de er alle gratis.

Du har fri mulighed for at arrangere fliserne efter behag, eller du kan trække dem ned til Metro7-interfacets bund, hvis du vil ekskludere dem fra menusystemet.

Metro7 befinder sig stadig på betastadiet, men vi oplevede umiddelbart ingen problemer, da vi prøvekørte det på vores Windows 7-pc.

Udvikleren garanterer dog ikke, at programmet ikke kan crashe på bestemte systemer, så prøv det med dette forbehold.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub