Dansk varehuskæde ramt af dataindbrud

Dataindbrud i dansk varehuskæde meldt til politiet og Datatilsynet.

Artikel top billede

Der har været indbrud hos Metro. Men der er ikke smadret nogle vinduer.

Varehuskæden med butikker flere steder i landet har meldt et dataindbrud til Glostrup Politi.

Metro har angiveligt også meldt sagen til Datatilsynet.

Det er foregået i sidste uge. Ifølge Metros informationsafdeling blev hullet lukket, så snart det blev opdaget, at ubudne gæster var i færd med at suge data ud af systemet.

Indbruddet blev opdaget af Metros eget interne overvågningssystem.

Sagen er overladt til politiet, derfor vil Metro ikke oplyse præcise detaljer om indbruddet eller antal af kompromiterede kunder.

Men de data, som gerningsmænd har haft held til at hente, stammer fra de data, som er gemt for at oprette Metro-kundekort. Det vil sige cvr-nummer, navn, adresse og e-mailadresser.

"Vi beklager oprigtigt episoden. Men det er vigtigt at pointere at intet i de data, som uvedkommende desværre har opnået adgang til, har relation til passwords eller betalingstransaktioner," skriver Metro i en undskyldning til kunder.

Informationer som marketingchef Morten Stryhn beskriver som "ikke følsomme data". Men som han erkender kan misbruges til spam eller lignende.

Pas på fusk

Derfor opfordrer Metro sine kunder til at være forsigtige i den kommende tid, hvis de skulle modtage post fra nogen, der udgiver sig for at være varehuskæden.

"Vi beklager oprigtigt episoden, og vi håber ikke, at du får unødige gener på bagrund af ovenstående. Vi opfordrer generelt til at være ekstra varsom i forbindelse med afgivelse af login-informationer og betalingsoplysninger," skriver Metro.

Hvis man er i tvivl, om man har modtaget lovlig post, kan man skrive direkte til marketing-mailbox@metro.dk.

Domæner, der er eget af Metro i Danmark, er: metro.dk, deliverymetro.dk, metroshop.dk metrogavekort.dk og metrokrudt.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S