Mobilsnak på færge resulterede i dobbelt regning

Dansk teleselskab lagde mere end 100 procent oven i prisen hos kunde, der modtog opkald om bord på Oslo-færgen.

Artikel top billede

(Foto: /)

Læs også:

Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie

En gratis tur med Oslo-færgen viste sig at blive en pebret affære for undertegnede journalist, som havde taget sin mobil med om bord på færgen.

Det skulle derfor vise sig at blive en god mulighed til at researche lidt på, hvordan man som kunde er stillet i mødet med en telefonregning, der er ude af proportioner.

Under færgefarten i januar modtog jeg et opkald på cirka 18 minutter fra en dansk mobil.

Noget, der ifølge Telias egen hjemmeside bliver takseret til 16,38 kroner per minut og således ifølge normale regneregler burde give 295 kroner.

Da der er forbrugsloft på telefonen, bippede et par dage efter hjemkomsten en besked ind fra Telia om, at beløbsgrænsen var nået, og at telefonen derfor ville blive spærret for udgående opkald.

Det vakte undren, da jeg ikke selv mente at have talt meget i telefon.

Da Telia-abonnementet er et erhvervsabonnement tog jeg via min arbejdsplads kontakt til Telias kundeservice.

Her lød svaret, at det var et opkald modtaget om bord på Oslo-færgen, der sendte regningen i vejret.

Telia holder fast i regningen

En faktura med specificeringer blev tilsendt, og den viste, at prisen for at modtage det 18 minutter lange opkald om bord på færgen lød på 744 kroner, eller en minutpris på 40,88 kroner.

Det vil sige mere end det dobbelte af, hvad det ifølge Telias egen hjemmeside koster at modtage et opkald om bord på en færge. Det skal desuden nævnes, at der på intet tidspunkt bippede en sms ind med advarsel om den tilsyneladende skyhøje pris.

Trods gentagne samtaler med Telias kundeservice er dialogen stadig i gang, og situationen endnu uafklaret. Regningen står således stadig ved magt.

Heller ikke argumentet om, at jeg selv havde sørget for at indføre et forbrugsloft, bliver godtaget af Telias kundeservice. Svaret lyder, at spærringen ikke virker på satellitkald.

Hvor den opkrævede minutpris på 40,88 kroner kommer fra, stod desuden hen i det uvisse.

Her er forklaringen


Computerworld spurgte derfor Telias kommunikationsdirektør, Mette Honoré, i hvilken grad den angivne pris på Telias hjemmeside på 16,38 kroner per minut er udtryk for den pris, man som Telia-kunde kommer til at betale.

"16,38 er den korrekte pris for modtaget kald for alle satellit-operatører. Vi har desværre oplevet fejl på vores regninger på modtagne kald under MCP (Maritime Communication Partner red.)"

"Fejlen er en systemfejl, der er opstået som følge af en forenkling af priserne for satellit-telefoni. Vi har konstateret enkelte faktureringsfejl tilbage i november/december, og alle fundne fejl er blevet krediteret," fortæller Merete Honoré i første omgang.

Det svar får Computerworld til at spørge ind til hvor mange kunder, der er blevet berørt af fejlen:

"Fejlen ramte en stor del af de kunder, som havde modtaget satellitopkald via MCP. Af konkurrencemæssige hensyn ønsker vi ikke at oplyse, hvor mange af vores kunder der anvender satellit-telefoni."

Men noget tyder altså på, at informationen om faktureringsfejlene endnu ikke i februar er nået ud til Telias egen kundeserviceafdeling.

Man kunne selvfølgelig også få den grimme tanke, at Telia, trods vished om fejlen, har besluttet at ignorere den og bevidst fejlinformerer i kundeservice. På kundernes bekostning vel at mærke.

Forbrugsloft er falsk tryghed...

Merete Honoré bekræfter desuden svaret fra Telias kundeservice om, at forbrugsloftet er en falsk tryghed for kunderne, når de befinder sig på en færge.

"Vi gør status på den enkelte kunde, når vi modtager informationerne fra satellit-operatøren. Det gør vi normalt én gang i døgnet. Der kan der dog gå længere tid, og det betyder, at i de tilfælde, hvor en kunde ikke selv tænker over konsekvensen af at tale via satellit, kan regningen godt løbe op i ret store beløb."

Hun forklarer at grunden til, at der ikke sendes en advarsels-sms ud om satellitpriserne skyldes, at teleselskabets systemer kun understøtter sms-notifikationer i EU/EØS/EFTA-området.

"Vi undersøger pt. muligheden for at udvide sms-notifikation til resten af verden," lyder det fra kommunikationsdirektøren.

Læs også:

Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS