SAP lægger Sapphire-messe i graven

Det tyske softwareselskab SAP skrotter endeligt sin europæiske brugerkonference Sapphire. SAP-brugerne ønsker lokale konferencer på deres eget sprog istedet for en stor fælles-europæisk messe, mener SAP. Sapphire fortsætter dog i Japan og USA.

Den tyske softwarekæmpe SAP lægger sin store europæiske brugerkonference Sapphire endeligt i graven.

I stedet vil selskabet etablere en række lokale brugerkredse rundt om i Europa.

Beslutningen om at lægge Sapphire-messerne i graven kommer efter SAP i foråret besluttede at drosle ned for messerne til kun at finde sted hvert andet år.

Faldende tilgang

Det skete på grund af faldende tilgang til Sapphire-konferencen, der i 2001 havde 9.000 deltagere og i 2002 7.000 deltagere. Begge år løb konferencen af stablen i Lissabon i Portugal.

Det er denne udvikling, som SAP nu tager den fulde konsekvens af.

- Europæiske brugere har meddelt os, at de foretrækker lokale møder på deres eget sprog og som er fokuseret på deres egne behov. Og vi er enige i, at det er en mere effektiv måde at kommunikere med kunderne på, siger Laurie Doyle Kelly, talsmand for SAP.

De nye lokale brugerkonferencer vil ikke komme til at hedde Sapphire, meddeler SAP, der peger på, at beslutningen ikke kommer til at berøre den hverken den japanske eller den amerikanske udgave af Sapphire.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job