Stortest: Her er den bedste fladskærm!

Hvilken fladskærm skal du vælge, hvis du vil have den bedste model? Vi har i samarbejde med FlatpanelsDK testet 10 forskellige tv i klassen mellem 6.000 og 12.500 kroner. Se hvor du får mest for sparepengene.

Opdateret: Flere af fladskærmene i denne test er udgået på det danske marked. PC World har sammen med FlatpanelsDK lavet en ny stortest af 2012-modeller: "Stortest: Årets mest suveræne tv". Du kan købe testen her.

Efterhånden er det mere forvirrende at købe nyt tv end at tage en uddannelse som atomfysiker.

Producenterne slynger om sig med specifikationer, der er fuldkommen ugennemskuelige, og derfor er det som forbruger svært at vide, hvilke modeller der er værd at bruge penge på.

Vi har derfor i samarbejde med FlatpanelsDK gjort det hårde arbejde og gennemtestet 10 aktuelle fladskærme, som fås til mellem 6.000 og 12.500 kroner.

Fjernsynene spænder fra 40 tommer til 51 tommer, så der er noget til både den lille og store stue.

Fladskærmstesten er eksklusiv og udkommer udelukkende som betalings-PDF, og testen bliver dermed ikke lagt gratis online på pcworld.dk i fuld længde.

Prisen er 29 kroner for den 25 sider lange og grundige test, der også indeholder et afsnit om gode råd og tips, når du skal købe fladskærm.

Klik her for at købe og downloade PDF'en "Stortest: Her er den bedste fladskærm"

De 10 testede modeller er:
40" Samsung UE40D8005
50" Panasonic TX-P50VT30Y
40" Sharp 40LE831S
40" Sony 40HX723
51" Samsung PS51D7005
47" LG 47LW980W
42" Philips 42PFL7606T
42" LG 42LW550W
46" Sony 46EX723
50" LG 50PZ950W

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen