Malware-folket snyder dig med falske underskrifter

Udviklerne af malware underskriver i stigende grad deres skadelige software med stjålne certifikater for at snyde din sikkerhedssoftware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-sikkerhedsfirmaerne har den senere tid identificeret en række eksempler på malware, der anvender stjålne digitale certifikater til at underskrive deres komponenter i forsøget på at undgå at blive opdaget af sikkerhedssoftware.

Da ormen Stuxnet, der var skræddersyet til meget specifik industrisabotage, blev opdaget i 2010, overraskede den sikkerhedsbranchen med sin anvendelse af rootkit-komponenter, der var digitalt underskrevet med certifikater, der var stjålet fra chipproducenterne Realtek og JMicron.

Sikkerhedseksperterne forudsagde på daværende tidspunkt, at andre udviklere af malware i fremtiden ville tage denne teknik til sig med den hensigt at omgå håndhævelsen af driver-signaturer i 64-bit-udgaverne af Windows Vista og Windows 7. Nu ser det desværre ud til, at de har fået ret.

En bagdør, der blev opdaget af Symantec i december, installerede for eksempel en rootkit-driver, der var underskrevet med et digitalt certifikat fra en unavngiven virksomhed. Dette certifikat blev ni dage senere tilbagekaldt af VeriSign efter anmodning fra ejeren.

Der er dog risiko for, at sådan malware forbliver uopdaget i betydeligt længere tid, end indtil de stjålne certifikater bliver tilbagekaldt, da der går lang tid imellem, at de forskellige versioner af Windows kontrollerer listerne over tilbagekaldte certifikater - hvis de overhovedet kontrollerer disse lister, påpeger Mircea Ciubotariu, som er ledende softwareingeniør hos Symantec.

Men selv hvis Windows jævnligt kontrollerede disse lister, ville det ikke gøre megen forskel i forhold til malware, der allerede er underskrevet med de tilbagekaldte certifikater, fordi det ikke er praktisk gennemførligt at blokere sådanne filer, påpeger Costin Raiu, der er chef for global analyse hos Kaspersky Lab.

Han trækker Stuxnet, der anvendte et stjålet Realtek-certifikat, frem som eksempel:

"Hvis Microsoft blokerede for indlæsningen af alle kendte filer, der var underskrevet med det certifikat, så ville millioner af brugere over hele verden med hardware fra Realtek pludselig ikke længere kunne bruge deres bundkort og netværkskort og så videre. Derfor kan Microsoft ikke blokere for afvikling eller indlæsning af filer, der er underskrevet med stjålne certifikater."

Dropper-trojaner

Et andet stykke malware, der for nylig er blevet identificeret af Kaspersky Lab, var underskrevet med et certifikat, der var stjålet fra et schweizisk selskab ved navn Conpavi AG.

"Dette selskab samarbejder med schweiziske statslige institutioner såsom kommuner og kantoner," oplyser sikkerhedsekspert Vyacheslav Zakorzhevsky fra Kaspersky Lab i et blogindlæg.

Denne trussel kaldes af Kaspersky Lab for Trojan-Dropper.Win32/Win64.Mediyes og er del af en kliksvindel-kampagne. Den underskrevne komponent er i dette tilfælde ikke en driver men derimod malware-installeren, hvilket også kaldes for en dropper.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Everllence

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura