Malware-folket snyder dig med falske underskrifter

Udviklerne af malware underskriver i stigende grad deres skadelige software med stjålne certifikater for at snyde din sikkerhedssoftware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-sikkerhedsfirmaerne har den senere tid identificeret en række eksempler på malware, der anvender stjålne digitale certifikater til at underskrive deres komponenter i forsøget på at undgå at blive opdaget af sikkerhedssoftware.

Da ormen Stuxnet, der var skræddersyet til meget specifik industrisabotage, blev opdaget i 2010, overraskede den sikkerhedsbranchen med sin anvendelse af rootkit-komponenter, der var digitalt underskrevet med certifikater, der var stjålet fra chipproducenterne Realtek og JMicron.

Sikkerhedseksperterne forudsagde på daværende tidspunkt, at andre udviklere af malware i fremtiden ville tage denne teknik til sig med den hensigt at omgå håndhævelsen af driver-signaturer i 64-bit-udgaverne af Windows Vista og Windows 7. Nu ser det desværre ud til, at de har fået ret.

En bagdør, der blev opdaget af Symantec i december, installerede for eksempel en rootkit-driver, der var underskrevet med et digitalt certifikat fra en unavngiven virksomhed. Dette certifikat blev ni dage senere tilbagekaldt af VeriSign efter anmodning fra ejeren.

Der er dog risiko for, at sådan malware forbliver uopdaget i betydeligt længere tid, end indtil de stjålne certifikater bliver tilbagekaldt, da der går lang tid imellem, at de forskellige versioner af Windows kontrollerer listerne over tilbagekaldte certifikater - hvis de overhovedet kontrollerer disse lister, påpeger Mircea Ciubotariu, som er ledende softwareingeniør hos Symantec.

Men selv hvis Windows jævnligt kontrollerede disse lister, ville det ikke gøre megen forskel i forhold til malware, der allerede er underskrevet med de tilbagekaldte certifikater, fordi det ikke er praktisk gennemførligt at blokere sådanne filer, påpeger Costin Raiu, der er chef for global analyse hos Kaspersky Lab.

Han trækker Stuxnet, der anvendte et stjålet Realtek-certifikat, frem som eksempel:

"Hvis Microsoft blokerede for indlæsningen af alle kendte filer, der var underskrevet med det certifikat, så ville millioner af brugere over hele verden med hardware fra Realtek pludselig ikke længere kunne bruge deres bundkort og netværkskort og så videre. Derfor kan Microsoft ikke blokere for afvikling eller indlæsning af filer, der er underskrevet med stjålne certifikater."

Dropper-trojaner

Et andet stykke malware, der for nylig er blevet identificeret af Kaspersky Lab, var underskrevet med et certifikat, der var stjålet fra et schweizisk selskab ved navn Conpavi AG.

"Dette selskab samarbejder med schweiziske statslige institutioner såsom kommuner og kantoner," oplyser sikkerhedsekspert Vyacheslav Zakorzhevsky fra Kaspersky Lab i et blogindlæg.

Denne trussel kaldes af Kaspersky Lab for Trojan-Dropper.Win32/Win64.Mediyes og er del af en kliksvindel-kampagne. Den underskrevne komponent er i dette tilfælde ikke en driver men derimod malware-installeren, hvilket også kaldes for en dropper.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration