Ny hacker-lov kan ramme lovlydige it-folk

Lov, der skal ramme hackere, risikerer også at ramme lovlydige it-folk.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Sikkerhedsfolk har ofte stor gavn af at efterligne hackernes angrebsmetoder for på den måde at kunne gennemskue deres arbejdsmetoder - og dermed beskytte kunderne mod angrebene.

Den fremgangsmåde risikerer en ny EU-lov imidlertid utilsigtet at kriminalisere.

Sikkerhedsmediet Threatpost skriver, at EU i øjeblikket arbejder på en stribe lov-tiltag, der blandt andet vil betyde straffe på to til fem år, hvis man står bag databaseangreb eller tiltvinger sig adgang til andres web-konti og dermed forårsager skade.

Der opstår imidlertid en ny problemstilling i kølvandet på de nye tiltag, fordi man også vil forbyde de konkrete redskaber, hackerne anvender til deres aktiviteter.

Formuleringer skaber tvivl

Threatpost skriver blandt andet om en kommentar til et lov-udkast, hvor det fremhæves, at det ikke er tydeligt, om man så skal søge om tilladelse til at anvende værktøjerne.

"Dette vil fuldstændig underminere effektiviteten og de praktiske omstændigheder, når man selv tester uden kriminelle hensigter."

Flere sikkerhedsfolk fremhæver ifølge Threatpost, at et mere komplet og ensartet sæt regler og love på området er positivt og vil gøre livet sværere for de kriminelle, men at selv forbuddet mod værktøjer kan give problemer.

"Fokus bør være på de forbrydelser, der begås med hacker-værktøjerne, snarere end på værktøjerne i sig selv," udtaler en Andrew Miller, der er direktør i Corero Network Security.

En Rik Ferguson fra Trend Micro siger dog til SC Magazine, at den nuværende formulering rent faktisk er på en måde, så man ikke rammer de lovlydige sikkerhedsfolk og deres arbejdsmetoder.

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S