Ny hacker-lov kan ramme lovlydige it-folk

Lov, der skal ramme hackere, risikerer også at ramme lovlydige it-folk.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Sikkerhedsfolk har ofte stor gavn af at efterligne hackernes angrebsmetoder for på den måde at kunne gennemskue deres arbejdsmetoder - og dermed beskytte kunderne mod angrebene.

Den fremgangsmåde risikerer en ny EU-lov imidlertid utilsigtet at kriminalisere.

Sikkerhedsmediet Threatpost skriver, at EU i øjeblikket arbejder på en stribe lov-tiltag, der blandt andet vil betyde straffe på to til fem år, hvis man står bag databaseangreb eller tiltvinger sig adgang til andres web-konti og dermed forårsager skade.

Der opstår imidlertid en ny problemstilling i kølvandet på de nye tiltag, fordi man også vil forbyde de konkrete redskaber, hackerne anvender til deres aktiviteter.

Formuleringer skaber tvivl

Threatpost skriver blandt andet om en kommentar til et lov-udkast, hvor det fremhæves, at det ikke er tydeligt, om man så skal søge om tilladelse til at anvende værktøjerne.

"Dette vil fuldstændig underminere effektiviteten og de praktiske omstændigheder, når man selv tester uden kriminelle hensigter."

Flere sikkerhedsfolk fremhæver ifølge Threatpost, at et mere komplet og ensartet sæt regler og love på området er positivt og vil gøre livet sværere for de kriminelle, men at selv forbuddet mod værktøjer kan give problemer.

"Fokus bør være på de forbrydelser, der begås med hacker-værktøjerne, snarere end på værktøjerne i sig selv," udtaler en Andrew Miller, der er direktør i Corero Network Security.

En Rik Ferguson fra Trend Micro siger dog til SC Magazine, at den nuværende formulering rent faktisk er på en måde, så man ikke rammer de lovlydige sikkerhedsfolk og deres arbejdsmetoder.

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice