Ny hacker-lov kan ramme lovlydige it-folk

Lov, der skal ramme hackere, risikerer også at ramme lovlydige it-folk.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Sikkerhedsfolk har ofte stor gavn af at efterligne hackernes angrebsmetoder for på den måde at kunne gennemskue deres arbejdsmetoder - og dermed beskytte kunderne mod angrebene.

Den fremgangsmåde risikerer en ny EU-lov imidlertid utilsigtet at kriminalisere.

Sikkerhedsmediet Threatpost skriver, at EU i øjeblikket arbejder på en stribe lov-tiltag, der blandt andet vil betyde straffe på to til fem år, hvis man står bag databaseangreb eller tiltvinger sig adgang til andres web-konti og dermed forårsager skade.

Der opstår imidlertid en ny problemstilling i kølvandet på de nye tiltag, fordi man også vil forbyde de konkrete redskaber, hackerne anvender til deres aktiviteter.

Formuleringer skaber tvivl

Threatpost skriver blandt andet om en kommentar til et lov-udkast, hvor det fremhæves, at det ikke er tydeligt, om man så skal søge om tilladelse til at anvende værktøjerne.

"Dette vil fuldstændig underminere effektiviteten og de praktiske omstændigheder, når man selv tester uden kriminelle hensigter."

Flere sikkerhedsfolk fremhæver ifølge Threatpost, at et mere komplet og ensartet sæt regler og love på området er positivt og vil gøre livet sværere for de kriminelle, men at selv forbuddet mod værktøjer kan give problemer.

"Fokus bør være på de forbrydelser, der begås med hacker-værktøjerne, snarere end på værktøjerne i sig selv," udtaler en Andrew Miller, der er direktør i Corero Network Security.

En Rik Ferguson fra Trend Micro siger dog til SC Magazine, at den nuværende formulering rent faktisk er på en måde, så man ikke rammer de lovlydige sikkerhedsfolk og deres arbejdsmetoder.

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics