Ny hacker-lov kan ramme lovlydige it-folk

Lov, der skal ramme hackere, risikerer også at ramme lovlydige it-folk.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Sikkerhedsfolk har ofte stor gavn af at efterligne hackernes angrebsmetoder for på den måde at kunne gennemskue deres arbejdsmetoder - og dermed beskytte kunderne mod angrebene.

Den fremgangsmåde risikerer en ny EU-lov imidlertid utilsigtet at kriminalisere.

Sikkerhedsmediet Threatpost skriver, at EU i øjeblikket arbejder på en stribe lov-tiltag, der blandt andet vil betyde straffe på to til fem år, hvis man står bag databaseangreb eller tiltvinger sig adgang til andres web-konti og dermed forårsager skade.

Der opstår imidlertid en ny problemstilling i kølvandet på de nye tiltag, fordi man også vil forbyde de konkrete redskaber, hackerne anvender til deres aktiviteter.

Formuleringer skaber tvivl

Threatpost skriver blandt andet om en kommentar til et lov-udkast, hvor det fremhæves, at det ikke er tydeligt, om man så skal søge om tilladelse til at anvende værktøjerne.

"Dette vil fuldstændig underminere effektiviteten og de praktiske omstændigheder, når man selv tester uden kriminelle hensigter."

Flere sikkerhedsfolk fremhæver ifølge Threatpost, at et mere komplet og ensartet sæt regler og love på området er positivt og vil gøre livet sværere for de kriminelle, men at selv forbuddet mod værktøjer kan give problemer.

"Fokus bør være på de forbrydelser, der begås med hacker-værktøjerne, snarere end på værktøjerne i sig selv," udtaler en Andrew Miller, der er direktør i Corero Network Security.

En Rik Ferguson fra Trend Micro siger dog til SC Magazine, at den nuværende formulering rent faktisk er på en måde, så man ikke rammer de lovlydige sikkerhedsfolk og deres arbejdsmetoder.

Læs også:

Sådan sprængte hackere NemID

Sikkerhedsekspert: Sådan undgår du hacker-angreb

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS