Open source skader dansk innovation

Danske virksomheder kæmper desperat mod Europa-Parlamentets strammede direktiv for softwarepatenter. Mange arbejdspladser i farezonen. De små firmaer er bange for at blive løbet over ende af de store.

IT-industrien sov i timen, mens open source-miljøerne bedrev effektiv lobbyvirksomhed.

Resultatet er voldsomme stramninger af direktivet for softwarepatenter, der i sin nuværende form truer innovative danske virksomheder på deres eksistens.

? Det er noget forfærdeligt noget. For os vil det være en katastrofe. Ændringerne af EU-direktivet vil ødelægge meget for alle, der prøver at producere kommerciel software, siger grundlægger og leder af Kapow, Stefan Andreasen.

Vil blive løbet over ende

Han er blot en af mange, der nu forsøger at få ændret parlamentets udspil.

De små softwarevirksomheder er bange for at blive løbet over ende af de store. Derudover bekymrer de sig over ikke at kunne skaffe kapital, når de ikke kan sikre deres udvikling med et patent.

At det er med god grund, bekræftes af venturekapitalfolk.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) ønsker ikke at kommentere enkeltheder i Europa-Parlamentets forslag, men fra flere kanter kritiseres det for både at være så modsætningsfyldt og slapt formuleret, at det nærmest er ubrugeligt.

IT-Brancheforeningen har heller ingen kommentar endnu.

? Vi er ikke ligefrem blevet overvældet med argumenter fra den danske IT-branche, men vi hører gerne, hvad man mener, siger EU-parlamentariker Lone Dybkjær (R).

Ud over at ramme de små softwarevirksomheder kan direktivet ultimativt føre til en udflagning af et af Danmarks største udviklingsmiljøer ? det gamle Navision i Vedbæk.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworld, der fredag bringer mere om patentdirektivets konsekvenser for dansk innovation.

Læses lige nu

    LB Forsikring

    Digital delivery manager

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Positiv systemadministrator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job