Din flybillet kan blive dyrere som følge af datajagt

Et ønske om at få alle flypassager-data ind i nationale databaser, kan ramme dig i form af højere billetpriser på flyafgange.

Artikel top billede

Læs også:
Vores nabolande vil registrere alle dine flyrejse-data

EU vil have persondata på alle flypassagerer

Når og hvis et EU-forslag om, at alle flyselskaber i EU-lande skal videresende passageroplysninger til de nationale myndigheder, bliver vedtaget, kan det betyde højere billetpriser på flyafgange.

Det fortæller Per Henriksen, chef for sekretariatet hos brancheforeningen Dansk Luftfart, til Computerworld, og henviser til det såkaldte PNR-register (passanger name record), som kan blive en realitet inden for et års tid.

"Det bliver nok ikke helt gratis at overføre passagerdata til de nationale myndigheder, og den omkostning kan jeg ikke udelukke kommer til at gå ud over passagerne i form af prisstigninger," lyder det fra Per Henriksen, som dog ikke kan sætte tal på eventuelle forhøjede flybilletpriser.

Samtidig undrer han sig over, at EU vil oprette decentrale kontorer i EU-landene, der skal indsamle passageroplysningerne, frem for ét fælles EU-kontor, som flyselskaberne kan rapportere deres passagerliste og passagerdata til.

Slipper måske billigt

Dansk Luftfart har endnu ikke nogen medlemmer, der har oplyst konkrete omkostninger i forhold til implementeringen af PNR-registrene, der skal rulles ud i hele EU med Danmark som undtagelse, da vi står uden for EU's retlige samarbejde. 

"Jeg tror med sikkerhed, at Danmark politisk beslutter sig til en undtagelse for retsforbeholdet, da alt andet ikke giver mening," vurderer Per Henriksen.

Han mener dog, at i forhold til logningskravene i telebranchen, der angiveligt har kostet omkring en halv milliard kroner for teleselskaberne siden indførelsen i 2007, så slipper flyindustrien relativt billigt.

"En væsentlig pointe i EU-Kommissionens direktivforslag er, at flyselskaberne kun skal aflevere kendte passagerdata, og at man ikke vil forpligte luftfartsselskaberne til at fremskaffe oplysninger, som de ikke har i forvejen," lyder det fra Per Henriksen i Dansk Luftfart.

Han peger samtidig på, at det i bund og grund ikke burde være en udgift, der skal tørres af på luftfartsindustrien.

"Jeg mener ikke, det er rimeligt, at luftfartsbranchen skal afholde omkostningerne, når det er myndighederne i samfundets tjeneste, ønsker passager-oplysningerne," siger Per Henriksen.

Hjælper det på sikkerheden?

Hvorvidt indrapporteringer af passageroplysninger som eksempelvis adresser på rejsende, sædenumre, fuldstændige bagageoplysninger og navne på medrejsende hjælper på flysikkerheden, tør Per Henriksen ikke spå om.

"Flysikkerhed er en mærkelig størrelse, og det er jo ikke til at vide, hvor et eventuelt terroranslag kommer fra. PNR-registrering er så bare én måde at komme terrortruslen til livs, og det har beslutningstagerne nok taget nogle rationelle beslutninger omkring," siger han.

Den noget mindre brancheforening, Erhvervsflyvningens Sammenslutning, har i et høringssvar til Folketingets Europaudvalg bemærket, at "en database, der skal kunne analysere og genkende rejsemønstre, næppe kan forhindre eventuelle kriminelle handlinger mod luftfarten eller enkelte landes interesser".

Erhvervsflyvningens Sammenslutning peger på, at kriminelles adfærdsmønstre lynhurtigt vil ændre sig, hvis de ved, at der bliver indsamlet PNR-oplysninger.

Hvis ordningen skal fungere, bør der efter Erhvervsflyvningens Sammenslutnings opfattelse også indsamles og behandles personoplysninger i forbindelse med jernbane- og færgetrafik," lyder det i brancheforeningens høringssvar.

Læs også:
Vores nabolande vil registrere alle dine flyrejse-data

EU vil have persondata på alle flypassagerer

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S