Din flybillet kan blive dyrere som følge af datajagt

Et ønske om at få alle flypassager-data ind i nationale databaser, kan ramme dig i form af højere billetpriser på flyafgange.

Artikel top billede

Læs også:
Vores nabolande vil registrere alle dine flyrejse-data

EU vil have persondata på alle flypassagerer

Når og hvis et EU-forslag om, at alle flyselskaber i EU-lande skal videresende passageroplysninger til de nationale myndigheder, bliver vedtaget, kan det betyde højere billetpriser på flyafgange.

Det fortæller Per Henriksen, chef for sekretariatet hos brancheforeningen Dansk Luftfart, til Computerworld, og henviser til det såkaldte PNR-register (passanger name record), som kan blive en realitet inden for et års tid.

"Det bliver nok ikke helt gratis at overføre passagerdata til de nationale myndigheder, og den omkostning kan jeg ikke udelukke kommer til at gå ud over passagerne i form af prisstigninger," lyder det fra Per Henriksen, som dog ikke kan sætte tal på eventuelle forhøjede flybilletpriser.

Samtidig undrer han sig over, at EU vil oprette decentrale kontorer i EU-landene, der skal indsamle passageroplysningerne, frem for ét fælles EU-kontor, som flyselskaberne kan rapportere deres passagerliste og passagerdata til.

Slipper måske billigt

Dansk Luftfart har endnu ikke nogen medlemmer, der har oplyst konkrete omkostninger i forhold til implementeringen af PNR-registrene, der skal rulles ud i hele EU med Danmark som undtagelse, da vi står uden for EU's retlige samarbejde. 

"Jeg tror med sikkerhed, at Danmark politisk beslutter sig til en undtagelse for retsforbeholdet, da alt andet ikke giver mening," vurderer Per Henriksen.

Han mener dog, at i forhold til logningskravene i telebranchen, der angiveligt har kostet omkring en halv milliard kroner for teleselskaberne siden indførelsen i 2007, så slipper flyindustrien relativt billigt.

"En væsentlig pointe i EU-Kommissionens direktivforslag er, at flyselskaberne kun skal aflevere kendte passagerdata, og at man ikke vil forpligte luftfartsselskaberne til at fremskaffe oplysninger, som de ikke har i forvejen," lyder det fra Per Henriksen i Dansk Luftfart.

Han peger samtidig på, at det i bund og grund ikke burde være en udgift, der skal tørres af på luftfartsindustrien.

"Jeg mener ikke, det er rimeligt, at luftfartsbranchen skal afholde omkostningerne, når det er myndighederne i samfundets tjeneste, ønsker passager-oplysningerne," siger Per Henriksen.

Hjælper det på sikkerheden?

Hvorvidt indrapporteringer af passageroplysninger som eksempelvis adresser på rejsende, sædenumre, fuldstændige bagageoplysninger og navne på medrejsende hjælper på flysikkerheden, tør Per Henriksen ikke spå om.

"Flysikkerhed er en mærkelig størrelse, og det er jo ikke til at vide, hvor et eventuelt terroranslag kommer fra. PNR-registrering er så bare én måde at komme terrortruslen til livs, og det har beslutningstagerne nok taget nogle rationelle beslutninger omkring," siger han.

Den noget mindre brancheforening, Erhvervsflyvningens Sammenslutning, har i et høringssvar til Folketingets Europaudvalg bemærket, at "en database, der skal kunne analysere og genkende rejsemønstre, næppe kan forhindre eventuelle kriminelle handlinger mod luftfarten eller enkelte landes interesser".

Erhvervsflyvningens Sammenslutning peger på, at kriminelles adfærdsmønstre lynhurtigt vil ændre sig, hvis de ved, at der bliver indsamlet PNR-oplysninger.

Hvis ordningen skal fungere, bør der efter Erhvervsflyvningens Sammenslutnings opfattelse også indsamles og behandles personoplysninger i forbindelse med jernbane- og færgetrafik," lyder det i brancheforeningens høringssvar.

Læs også:
Vores nabolande vil registrere alle dine flyrejse-data

EU vil have persondata på alle flypassagerer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos