Microsoft retter i Word, Office og Windows

Microsoft udsender en stor mængde rettelser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har rettet 23 sårbarheder i sin software heriblandt adskillige kritiske, oplyser selskabet i sin oversigt over sikkerhedsopdateringer for maj.

De lukkede sikkerhedshuller rammer Office, Windows, .Net Framework og Silverlight. I værste fald kan disse sårbarheder give eventuelle angribere kontrol over de ramte system heriblandt med mulighed for fjernudførelse af kode.

Den første kritiske sikkerhedsbulletin beskriver et sikkerhedshul i Microsoft Office, der kan gøre det muligt for angribere at køre kode via fjernadgang på kompromitterede systemer.

For at det kommer så vidt, skal brugeren dog først åbne et inficeret RTF-dokument (rich-text format).

Hvis angrebet er succesfuldt vil det give angriberen samme rettigheder på systemet som den aktuelle bruger.

Denne sårbarhed er klassificeret som kritisk på alle understøttede udgaver af Microsoft Word 2007.

Den klassificeres som vigtig - hvilket er det næstmest alvorlige trusselsniveau i Microsofts firetrinskala - på alle understøttede udgaver af Microsoft Word 2003, Office 2008 til Mac og Office til Mac 2011samt på alle understøttede versioner af Microsoft Office-kompatibilitetspakke.

Dette sikkerhedshul blev rapporteret privat til Microsoft.

Den anden kritiske sikkerhedsbulletin beskriver 10 sikkerhedshuller i Office, Windows, .NET Framework og Silverlight, hvoraf syv blev rapporteret privat til Microsoft.

Den farligste af disse sårbarheder kan gøre det muligt for angribere at køre kode via fjernadgang på kompromitterede systemer, hvis brugeren åbner et inficeret dokument eller narres til at besøge et inficeret website med indlejrede fonte i TrueType.

Kritisk opdatering

Sikkerhedsopdateringen klassificeres som kritisk til alle udgaver af Windows og .Net Framework 4 (på nær hvis frameworket er installeret på Windows-udgaver til Itanium) samt Silverlight 4 og 5. Den klassificeres som vigtig til Office 2003, Office 2007 og Office 2010.

I en kommentar til denne bulletin forklarer Jonathan Ness fra Microsoft Security Response Center Engineering-team i et separat blogindlæg, at Microsoft har opdaget i de forløbne fem måneder efter at have rettet en sårbarhed, der blev udnyttet af malwaren Duqu via skadelige Office-dokumenter, at den problematiske kode, win32k.sys, også er til stede i andre produkter.

Det er blandt andre disse sikkerhedshuller, der lukkes denne Patch Tuesday, fortæller Ness.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job