Sms-fup blandt Android-brugere griber om sig

Et storstilet sms-fupnummer hærger i en stribe lande - heriblandt i Danmark.

Artikel top billede

Læs også:

Pas på farlig kode: Har du downloadet denne app?

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en app udgiver sig for at være en softwareopdatering til din Android-telefon, men i stedet melder telefonejeren til en overtakseret sms-tjeneste.

Android-brugere i flere lande - især i Europa - bør i disse dage kontrollere beskedindbakken på deres telefoner, hvis de har hentet app'en Battery Supercharger.

I Sverige fortæller en bruger på internetsiden sweclockers.com, hvordan han uden at vide det er blevet tilmeldt en overtakseret tjeneste fra mina-sms-tips.com:

"I morges vågnede jeg og opdagede, at min telefon havde fået en slags virus, der sendte en start-sms til en tjeneste, som jeg absolut ikke ønsker at abonnere på."

"Det koster 15 kroner per modtaget sms-besked, og i alt har jeg modtaget seks beskeder siden klokken 23:27 i går aftes. Jeg vil gerne advare alle jer, der tror, at der ikke findes 'virus' til Android, da det kan blive meget dyrt, hvis du ikke opdager det hurtigt."

Han oplyser, at han har meldt svindelen til politiet i Sverige.

På det britiske internetforum Digital Spy advarer en bruger ligeledes andre brugere:

"Installer ikke denne app. Det er en sms-scam. Du bliver automatisk tilmeldt ubrugelige, overtakserede sms-tjenester. Det har kostet mig over 10 pund, før jeg opdagede det."

Samme bruger skriver, at han allerede har klaget til Android Market to gange både fra telefonen og via computeren.

Det lader umiddelbart til, at Google har reageret, for app'en kan ikke længere findes i Google Play, men figurerer via airpush-bannerreklamer i allerede installerede apps. 

På kortet herunder kan du se, hvilke lande der er ramt af den omfattende svindel. Udover lande i Europa er Sydafrika, USA, Canada og New Zealand også ramt af fup-tjenesterne.

Klik her for at se et større kort.

Computerworld følger sagen og forsøger at få en kommentar fra politiet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S