Sms-fup blandt Android-brugere griber om sig

Et storstilet sms-fupnummer hærger i en stribe lande - heriblandt i Danmark.

Artikel top billede

Læs også:

Pas på farlig kode: Har du downloadet denne app?

Computerworld har tidligere beskrevet, hvordan en app udgiver sig for at være en softwareopdatering til din Android-telefon, men i stedet melder telefonejeren til en overtakseret sms-tjeneste.

Android-brugere i flere lande - især i Europa - bør i disse dage kontrollere beskedindbakken på deres telefoner, hvis de har hentet app'en Battery Supercharger.

I Sverige fortæller en bruger på internetsiden sweclockers.com, hvordan han uden at vide det er blevet tilmeldt en overtakseret tjeneste fra mina-sms-tips.com:

"I morges vågnede jeg og opdagede, at min telefon havde fået en slags virus, der sendte en start-sms til en tjeneste, som jeg absolut ikke ønsker at abonnere på."

"Det koster 15 kroner per modtaget sms-besked, og i alt har jeg modtaget seks beskeder siden klokken 23:27 i går aftes. Jeg vil gerne advare alle jer, der tror, at der ikke findes 'virus' til Android, da det kan blive meget dyrt, hvis du ikke opdager det hurtigt."

Han oplyser, at han har meldt svindelen til politiet i Sverige.

På det britiske internetforum Digital Spy advarer en bruger ligeledes andre brugere:

"Installer ikke denne app. Det er en sms-scam. Du bliver automatisk tilmeldt ubrugelige, overtakserede sms-tjenester. Det har kostet mig over 10 pund, før jeg opdagede det."

Samme bruger skriver, at han allerede har klaget til Android Market to gange både fra telefonen og via computeren.

Det lader umiddelbart til, at Google har reageret, for app'en kan ikke længere findes i Google Play, men figurerer via airpush-bannerreklamer i allerede installerede apps. 

På kortet herunder kan du se, hvilke lande der er ramt af den omfattende svindel. Udover lande i Europa er Sydafrika, USA, Canada og New Zealand også ramt af fup-tjenesterne.

Klik her for at se et større kort.

Computerworld følger sagen og forsøger at få en kommentar fra politiet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland