De vælger verdens sikreste passwords

Ny password-forskning viser, at særlig gruppe internet-brugere vælger dobbelt så sikre passwords som teenagere.

Artikel top billede

Læs også:
Fem store sikkerhedsfejl som du helt sikkert begår

Sådan husker du alle de komplicerede passwords

Skal jeg skifte mit password?

De digitalt indfødte unge mennesker kan måske bevæge sig mere eller mindre ubesværet rundt på alverdens elektroniske dingenoter, men at beskytte alle deres herligheder bag skudsikre password er de langt fra eksperter i. 

Det viser en ny undersøgelse fra Cambridge Universitetet i Storbritannien, hvor blandt andre it-forskeren Joseph Bonneau med speciale i matematik og kryptografi har kigget på 70 millioner Yahoo-brugeres passwords.

Joseph Bonneau kan ovenpå verdens største password-undersøgelse nogensinde konkludere, at folk over 55 år vælger dobbelt så sikre passwords i forhold til folk under 25.

Undersøgelsen viser også - måske knap så overraskende - at størstedelen af de 70 millioner Yahoo-brugere benytter svagere passwords, end eksperterne anbefaler.

Det skriver NewScientist. 

Vi mangler motivation til sikkerhed

Joseph Bonneau, der netop har afsluttet sit Ph.D-studie på Cambridge Universitetets sikkerhedsgruppe om, hvordan folk vælger passwords og pinkoder, kan i sit studie af de mange millioner Yahoo-brugere også konkludere, at tyskerne og koreanere vælger de sikreste passwords. 

Derimod kniber det mere med fantasien og/eller hukommelsen i Indonesien, hvor de ifølge Cambridge-studiet har verdens svageste passwords.

Studierne viser også, at folk med en konto og tilhørende kreditkort gør meget lidt for at beskytte deres konti udover at benytte de helt simple passwords som "123456".

Dermed kan Joseph Bonneau konkludere, at det endnu er et åbent spørgsmål, hvordan man motiverer folk til at skabe sig et sikkert password.

Knap så overraskende viste det sig også, at folk, der ofte skifter deres passwords, har de mest sikre adgangskoder.

Lille succes er også succes

Forskerne fra Cambridge Universitetet har modsat tidligere password-studier forsøgt sig med at kigge på, hvordan ondsindede hackere kan få held med at sikre sig en lille del af passwordene i en database frem for at knække alle de tilgængelige passwords.

"Måske er angriberen tilfreds med blot at knække en procent af de konti, som de har adgang til, eller 50 eller endda 90 procent, og det er meget forskelligt fra 100 procent," forklarer Joseph Bonneau.

At folk selv vælger deres passwords er endnu et usikkerhedsmoment, da det i gennemsnit tager en hacker cirka 1.000 forsøg på at gætte et password.

Derimod ville en tilfældigt udvalgt adgangskode med ni cifre, bogstaver eller specieltegn i gennemsnit øge sikkerheden 1.000 gange.

"Jeg tror, det er muligt for folk at huske den slags, for de kan jo huske deres telefonnummer," lyder det fra Joseph Bonneau.

Læs også:
Fem store sikkerhedsfejl som du helt sikkert begår

Sådan husker du alle de komplicerede passwords

Skal jeg skifte mit password?

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network