De vælger verdens sikreste passwords

Ny password-forskning viser, at særlig gruppe internet-brugere vælger dobbelt så sikre passwords som teenagere.

Artikel top billede

Læs også:
Fem store sikkerhedsfejl som du helt sikkert begår

Sådan husker du alle de komplicerede passwords

Skal jeg skifte mit password?

De digitalt indfødte unge mennesker kan måske bevæge sig mere eller mindre ubesværet rundt på alverdens elektroniske dingenoter, men at beskytte alle deres herligheder bag skudsikre password er de langt fra eksperter i. 

Det viser en ny undersøgelse fra Cambridge Universitetet i Storbritannien, hvor blandt andre it-forskeren Joseph Bonneau med speciale i matematik og kryptografi har kigget på 70 millioner Yahoo-brugeres passwords.

Joseph Bonneau kan ovenpå verdens største password-undersøgelse nogensinde konkludere, at folk over 55 år vælger dobbelt så sikre passwords i forhold til folk under 25.

Undersøgelsen viser også - måske knap så overraskende - at størstedelen af de 70 millioner Yahoo-brugere benytter svagere passwords, end eksperterne anbefaler.

Det skriver NewScientist

Vi mangler motivation til sikkerhed

Joseph Bonneau, der netop har afsluttet sit Ph.D-studie på Cambridge Universitetets sikkerhedsgruppe om, hvordan folk vælger passwords og pinkoder, kan i sit studie af de mange millioner Yahoo-brugere også konkludere, at tyskerne og koreanere vælger de sikreste passwords. 

Derimod kniber det mere med fantasien og/eller hukommelsen i Indonesien, hvor de ifølge Cambridge-studiet har verdens svageste passwords.

Studierne viser også, at folk med en konto og tilhørende kreditkort gør meget lidt for at beskytte deres konti udover at benytte de helt simple passwords som "123456".

Dermed kan Joseph Bonneau konkludere, at det endnu er et åbent spørgsmål, hvordan man motiverer folk til at skabe sig et sikkert password.

Knap så overraskende viste det sig også, at folk, der ofte skifter deres passwords, har de mest sikre adgangskoder.

Lille succes er også succes

Forskerne fra Cambridge Universitetet har modsat tidligere password-studier forsøgt sig med at kigge på, hvordan ondsindede hackere kan få held med at sikre sig en lille del af passwordene i en database frem for at knække alle de tilgængelige passwords.

"Måske er angriberen tilfreds med blot at knække en procent af de konti, som de har adgang til, eller 50 eller endda 90 procent, og det er meget forskelligt fra 100 procent," forklarer Joseph Bonneau.

At folk selv vælger deres passwords er endnu et usikkerhedsmoment, da det i gennemsnit tager en hacker cirka 1.000 forsøg på at gætte et password.

Derimod ville en tilfældigt udvalgt adgangskode med ni cifre, bogstaver eller specieltegn i gennemsnit øge sikkerheden 1.000 gange.

"Jeg tror, det er muligt for folk at huske den slags, for de kan jo huske deres telefonnummer," lyder det fra Joseph Bonneau.

Læs også:
Fem store sikkerhedsfejl som du helt sikkert begår

Sådan husker du alle de komplicerede passwords

Skal jeg skifte mit password?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)