Her er Datatilsynets dom over Microsofts Office 365

Datatilsynet har set nærmere på, hvorvidt danske virksomheder og myndigheder kan sende personoplysninger ud i Microsofts Office 365-cloud.

Artikel top billede

Læs også:

Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Datatilsynet har netop afgivet en udtalelse til Microsoft om behandling af personoplysninger i selskabets Office 365.

Udtalelsen indeholder samtidig anbefalinger til de danske virksomheder og myndigheder, der vælger at satse på Microsofts cloud-løsning.

I udtalelsen kan man læse, at Microsoft har tilsluttet sig Safe Harbor-ordningen og samtidig implementeret EU's standardkontrakter for overførsel af personoplysninger til en databehandler i et tredjeland.

Netop det faktum, at data i en cloud-løsning kan sendes uden for EU, har tidligere været en udfordring for danske myndigheder - blandt andet i Odense Kommune, der ønskede at anvende Google Apps.  

Du har selv ansvaret

Datatilsynet skriver i en mail til Computerworld, at man må regne med, at oplysningerne i skyen også havner uden for EU - og at man i den forbindelse skal huske at indhente Datatilsynets tilladelse til tredjelandsoverførslen.

"...og den vil man kunne få, når man har brugt standardkontrakten uden ændringer," skriver kontorchef Lena Andersen.

Datatilsynet skriver desuden i den officielle udtalelse, at det er de danske virksomheder og myndigheder, der benytter Office 365-løsningen, som har ansvaret for at leve op til persondatalovens krav.

I den forbindelse skal man være opmærksom på, at den særlige tredjelandskontrakt selv skal tilvælges, når man køber Office 365-ydelser.

"Det er de dataansvarliges ansvar at sikre, at disse aftaler indgås med Microsoft."

"Efter Datatilsynets opfattelse bør Microsoft give letforståelig information herom, før en kunde i Danmark indgår aftale om brug/køb af Office 365-ydelser. Kunden skal i den forbindelse have tydelig besked om, at kunden skal indgå en tredjelandskontrakt og databehandleraftale."

Sådan får man en godkendelse

Konkret lyder udtalelsen fra Datatilsynet, at "en dansk dataansvarlig virksomhed eller myndighed vil skulle have Datatilsynets tilladelse efter persondatalovens § 27, stk. 4, til overførsel af personoplysninger til tredjelande baseret på kontrakten."

"Ved brug af en kontrakt, hvor der ikke er ændret i forhold til Kommissionens standardkontrakt, skal den danske dataansvarlige virksomhed eller myndighed blot sende en blanket til Datatilsynet med erklæring om, at standardkontrakten anvendes uden ændringer. Selve kontrakten skal ikke sendes med til Datatilsynet."

Selvom en af knasterne ved brugen af cloud nu er ryddet af vejen, er danske virksomheder og myndigheder stadig ansvarlige for, at de data, de sender ud i skyen, behandles i overensstemmelse med lovningen.

"Det er også de dataansvarlige virksomheders og myndigheders ansvar at indgå en databehandleraftale, hvor de får stillet de krav til datasikkerheden i løsningen, som er nødvendige i forhold til deres behov og til opfyldelse af persondataloven," skriver Datatilsynets Lena Andersen til Computerworld.

Læs også:

Odense Kommune får nej til brug af Google Apps

Datatilsyn: Der er løsninger for Odense i Google-sag

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura