Få klassisk Facebook-profilvisning tilbage

Er du træt af Facebooks nye Timeline-udseende? Så se denne enkle, uofficielle løsning på, hvordan du får profilsiderne vist på klassisk vis igen.

Få klassisk Facebook-profilvisning tilbage

Facebooks Timeline-udseende er både elsket og hadet, men som du måske har fundet af, findes der ikke nogen officiel måde at gå tilbage til det klassiske profildesign.

Hører du til sidstnævnte gruppe, og vil du alligevel gerne have det klassiske design tilbage, kan du med fordel hente browserudvidelsen Socialfixer.

Ved hjælp af denne gratis udvidelse kan du med et snuptag rulle Facebook-profilvisningen tilbage til dengang, det hele var lidt mere enkelt.

Browserudvidelsen fås til langt de fleste browsere. For at få udvidelsen skal du besøge den officielle webside (se linket herover) og klikke på ikonet, der matcher netop din browser.

Når udvidelsen er installeret, skal du logge ind på Facebook - og bemærk værktøjsikonet ved siden af dit brugernavn. Tryk på ikonet efterfulgt af et tryk på menupunktet 'Social Fixer Options'.

Når dialogvinduet for Social Fixer dukker op, skal du sørge for at indstillingen 'Popular' er valgt i den venstre kolonne. Fjern samtlige flueben i de øvrige indstillinger - og gentag denne fremgangsmåde for samtlige kategorier i den venstre kolonne.

Når du har gjort dette, skal du klikke på kolonnen, der hedder 'Timeline' og fjerne fluebenet i 'Show the Timeline Option panel in the upper left on Timeline pages' (se skærmbilledet i højre side). Afslut med at klikke på Save-knappen for at gemme ændringerne.

Log til sidst ud og ind af Facebook og bemærk ændringerne.

Vi skal tilføje, at ovennævnte løsning udelukkende ændrer den måde, du selv ser Facebook-profiler på. Det ændrer ikke på, hvordan din profil fremstår overfor andre.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S