LinkedIn sagsøgt efter kæmpe password-skandale

LinkedIn sagsøges med anklagen om, at brugernes adgangskoder blev stjålet, fordi LinkedIn ikke overholdte grundlæggende sikkerhedsregler.

Artikel top billede

Læs også:

Eksperter: Skift password til LinkedIn NU

Computerworld News Service: LinkedIn er blevet sagsøgt i forbindelse med et massivt brud på datasikkerheden tidligere på måneden.

Anklagen går på, at det sociale netværk ikke har levet op til de sikkerhedsmæssige branchestandarder.

6. juni kunne brugerne erfare, at hackere havde opnået adgang til LinkedIns databaser, da 6,5 millioner adgangskoder til brugerkonti på LinkedIn blev offentliggjort på nettet.

Søgsmålet blev indgivet mandag på vegne af en enkelt abonnent af LinkedIns premium-services, Katie Szpyrka, der bor i staten Illinois i USA.

Der søges om godkendelse som såkaldt class-action eller kollektivt søgsmål på vegne af alle LinkedIns brugere.

Derfor er brugerne vrede

Påstanden i søgsmålet er, at LinkedIn ikke anvendte "etablerede krypterings-protokoller, der er standard i branchen," hvilket blotlagde brugernes personhenførbare oplysninger.

Desuden påstås det i søgsmålet, at LinkedIn vildledte brugerne ved at hævde at anvende standardprotokoller til at beskytte brugernes oplysninger.

LinkedIn udtaler, at søgsmålet "ikke har noget grundlag," og at virksomheden agter at forsvare sig.

"Intet medlems konto blev kompromitteret som følge af hændelsen, og vi har ingen grund til at tro, at noget medlem af LinkedIn har lidt skade. Derfor ser det ud til, at drivkraften bag disse trusler er advokater, der er ude efter at udnytte situationen," udtaler Erin O'Harra, der er talskvinde for LinkedIn, via e-mail.

Det var ikke umiddelbart muligt at få kontakt til Szpyrkas advokater.

LinkedIn gemte adgangskoderne i et såkaldt "hashet" format, der kan minde om kryptering, men undlod at "salte" dem, som mange websites ellers gør.

Det betyder, at man føjer ekstra tilfældige tegn til hash-strengene for at gøre dem sværere at bryde. Efter at være blevet offentliggjort i deres hashede form er nogle af adgangskoderne blevet afkodet. LinkedIn er siden begyndt at salte hash-strengene.

Søgsmålet påstår endvidere, at LinkedIn anvendte et utidssvarende hashing-format til at gemme adgangskoderne, og at virksomheden ikke overholdte "grundlæggende sikkerhedsregler," som beskrevet af U.S. National Institute of Standards and Technology, til at forhindre denne type angreb, der kaldes SQL-injektion.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Eksperter: Skift password til LinkedIn NU

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job