Derfor er dine web-adgangskoder alt for ringe

Et sikkerhedsfirma har analyseret mere end en million adgangskoder fra en populær webtjeneste. Se resultatet her.

Artikel top billede

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Så sent som for et par uger siden blev LinkedIn ramt af en større password-skandale, hvor flere millioner bruger-adgangskoder blev stjålet.

Også det amerikanske dating-site eHarmony oplevede i denne måned, at hackerne tog sig lidt for kærligt af 1,5 millioner adgangskoder, der blev nuppet.

Nu har sikkerhedsfirmaet Trustwave analyseret omkring 80 procent af eHarmony-adgangskoderne, der er blevet offentliggjort på nettet. Konklusionen er, at netbrugernes kreativitet i forhold til adgangskoder stadig halter noget efter.

"Generelt forstår brugere stadig ikke behovet for stærke adgangskoder, og de vil fortsætte med at oprette adgangskoder, der kun lever op til minimumskravene," skriver Trustwave i et blogindlæg.

Sikkerhedsfirmaet kritiserer blandt andet eHarmony for, at adgangskoderne blev opbevaret i "det svage MD5-format," og at de ikke krævede, at brugerne skulle bruge både store og små bogstaver.

Her er resultaterne af anaysen

Trustwave har set nærmere på bestemte mønstre i bruger-adgangskoderne.

Blandt andet viser analysen, at langt de fleste adgangskoder er på seks, syv eller otte tegn, mens procentdelen falder drastisk, når man søger efter adgangskoder med flere tegn.

"En interessant statistik er, at 99,5 procent af adgangskoderne ikke indeholder et specielt tegn. Størstedelen indeholder bogstaver og tal, hvilket er en forbedring i forhold til, hvad vi ellers har set."

Blandt andet viser Trustwave-analysen, at 57 procent af adgangskoderne indeholder både bogstaver og tal, mens 41 procent kun indeholder bogstaver og 1,5 procent kun indeholder tal.

"Det er interessant, at vi fandt de 100 mest populære hundenavne oftere end de 100 mest populære pigenavne," skriver Trustwave, der spekulerer i, om det kan have noget at gøre med, hvem der er de typiske brugere af dating-sitet.

Det kan måske også være forklaringen på, at ordet Love er et af de password, der er ofte anvendt, ligesom også Sex og Lover anvendes en del gange.

Behov for stærkere koder

Uanset hvad, peger Trustwave på, at analysen viser, at der stadig er behov for at brugere og leverandører af webtjenester har password-styrken i fokus - det kan blandt andet ske ved at skelne mellem store og små bogstaver.

Det er ikke så længe siden, at en undersøgelse fra it-instituttet på Cambridge afslørede, at også vores fire-cifrede pinkoder er svage.

Konklusionen var, at vores PIN-koder er for lette at gætte, fordi kreativiteten er lille, når det kommer til at vælge tal-sammensætningen.

Forskerne kunne blandt andet konkludere, at der ofte optræder både datoer, årstal, tal i bestemte rækkefølger og lignende i PIN-koderne.

Læs også:

Afsløring: Så let kan andre gætte din PIN-kode

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job