Dansk fingeraftryk på FN-beslutning om IT

Danmark har sat tydlige fingeraftryk ved FN's IT-konference i Geneve, der slutter i morgen. Tilbage står en hensigtserklæring og en handlingsplan, der kan betyde morgenluft for danske virksomheder.

Efter flere års forhandlinger og et meget hektisk IT-topmøde i Geneve, kan de danske delegerede i morgen hive stikket ud, og tage hjem. Resultatet ? der først blev forhandlet færdigt 24 timer før notabiliteterne ankom - er to dokumenter, der bærer dansk fingeraftryk på især menneskerettigheds- og governance-området.

Set med IT-branchens briller, er deklarationerne og talerne fra WSIS-konferencen i Geneve et vink med en vognstang om, at fremtidens markeder kan komme til at kræve fantasi, kortærmede skjorter og rigeligt med væske.

Intentionen om at binde verden tættere sammen i informationssamfundet, kan nemlig komme danske virksomheder til gode, hvis de ellers vil det ? enten via det danske udviklingsprogram Danida, eller selvstændige kontrakter med ulandene.

Opsøgende arbejde

Det mener Sidse Ægidius, medlem af den danske delegation, og kontorchef i Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling.

- Man kigger til Danmark for ?best practice? på en række områder. Men det kommer til at kræve opsøgende arbejde fra virksomhederne. Med deklarationen i hånden har industrien fået et incitament til at gå ind og gøre sig gældende, fordi de ved, at de har regeringen i ryggen. Det er ikke bare en midlertidig dagsorden, der vil forsvinde, når den ikke længere er dagsaktuel, siger hun.

Sidse Ægidius opfordrer virksomhederne til ikke at være for nervøse ved at investere på de nye markeder, men i stedet benytte sig af nogle af de instanser fra det offentlige, der kan give mere tryghed. Hun nævner blandt andet Dansk Eksportråd og ambassaderne rundt omkring i verden, som hun mener, der bliver brugt for lidt.

Hårde forhandlinger

Om der står noget væsentligt i deklarationerne, er der forskellige holdninger til på topmødet i Geneve, der har været karakteriseret af hårde forhandlinger til det sidste. Især hvem der skal styre internettet, og spørgsmålet om oprettelsen af en fond til at hjælpe ulandene over den digitale kløft, har været stridspunkter.

Kontorchef Sidse Ægidius stiller sig tilfreds med resultaterne, og er glad for slutdokumenterne, som blandt andet kan være med til at give en afklaring af reglerne, når det gælder internet. Hun erkender, at det har har været svært for ulandene at komme til orde, for eksempel når det gælder den omdiskuterede ophavsret, som den tredje verden mener står i vejen for udviklingen.

- Man har i mange år haft meget faste rammer for disse ting. Det er dem, ulandene har forsøgt at rokke ved under forhandlingerne, forklarer hun.

En opdagelsesrejse

Om konferencen har været lige prioriteret i syd som vest, kan man måske danne sig et indtryk af, ved et blik på talerlisterne, der viser, at hvor vesten sendte ministre, var det regeringsledere der kom fra syd. Heller ikke Bill Gates eller lignende IT-pinger meldte deres ankomst til den første internationale konference om informationssamfundet.

Fra Danmark var det Undervisningsminister Ulla Tørnæs (V), der talte ved konferencen.

- Det har været en lang opdagelsesrejse. Jeg kendte desværre ikke så meget til emnet i forvejen, men jeg er blevet meget positivt overrasket over alt det spændende der findes her, siger hun til Computerworld Online.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S