Apple sætter skub i Kodaks dødskamp

Kodaks kamp for overlevelse har lidt et alvorligt knæk, efter at Apple og RIM er blevet frikendt for brug af Kodaks patenter.

Artikel top billede

Læs også: Kodak tæt på at sende milliard-regning til Apple

Siden januar har den kriseramte fotoproducent Kodak været kastet ud i en sand overlevelseskamp efter at have indleveret sin konkursbegæring. Som et sidste håb om at få penge i kassen har den 131 år gamle virksomhed sat sin lid til muligheden for at sælge sine patenter.

Men den kamp har nu lidt et større knæk.

For i en netop overstået retssag har Apple samt Blackberry-producenten RIM fået rettens ord for, at de ikke krænker det af Kodaks patenter, der vedrører den såkaldte digital image preview-teknologi. Det skriver Bloomberg.

Den kriseramte producent må nu kigge langt efter den milliard dollars, som de mente, at Apple skyldte i royalties.

Men ikke nok med det: Med rettens dom vil det være langt sværere for Kodak at sælge patentet til en høj pris.

Kodak kan altså ikke længere forvente at score kassen på at sælge patenterne i den auktionsproces, der er i gang lige nu. 20 interesserede købere har meldt sig på banen, og den endelige køber bliver offentliggjort d. 13. august.

Kodak har dog tænkt sig at anke sagen, der indtil videre har varet 30 måneder.

Apple selv har hele tiden ment, at de er den sande ejer af Kodaks patenter, da de to parter havde et researchsamarbejde tilbage i 1990'erne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job