En helt speciel type it-angreb kan ramme dig

Inspireret af hackergrupper som Anonymous er antallet af en helt specifik type hackerangreb tredoblet i år. Her kan du se, hvilken type angreb, der er det nye sort.

Artikel top billede

Læs også:
Har du tid til at sikre jeres webløsninger?

Nordens største hacker-angreb er i fuld gang

Her er de farligste programmeringsfejl

Med en stigning på 69 procent i andet kvartal i år er SQL injection-angreb blevet en af hackernes foretrukne angrebsmetoder.

Tallet kommer fra cloud hosting-firmaet FireHost, der har registreret næsten 500.000 SQL-angreb i andet kvartal 2012.

Det skriver blandt andet threatpost.com.

Den enorme stigning kommer dog ikke som en overraskelse for den danske sikkerhedsekspert fra CSIS, Peter Kruse.

"Det er helt den samme tendens, vi ser," lyder det fra ham.

Der er to grunde til, at netop denne type angreb er blevet så populære.

"Den store omtale, der er omkring hackergrupper som Anonymous, gør denne angrebsmetode meget synlig. Desuden er metoden meget enkel at udføre," siger Peter Kruse, der kan berette om online-manualer, der ned i mindste detalje beskriver, hvordan man udføre angrebene.

"Vi ser ofte, at der er mindre øvede hackere, der anvender denne metode, fordi den er så enkel."

Angrebene på Yahoo, der tidligere på måneden gav adgang til 450.000 mailadresser, som blev lækket på nettet, var netop arrangeret på denne måde.

I Danmark blev Patent- og Varemærkestyrelsen udsat får et SQL-angreb, hvor det lykkedes at få adgang til cirka 17.000 profiloplysninger.

For dårlige web-applikationer

En anden årsag til, at SQL-angreb er blevet en yndet angrebsform er, at mange websider ikke har sikkerheden i orden.

"De mange sager om lækkede data er et tydeligt bevis på, at der bliver sjusket med den sikkerhed, der skal forhindre SQL injection-angreb."

Det er relativt enkelt, at beskytte sig mod SQL-angreb, men det kræver lidt omtanke.

"Den vigtigste beskyttelse består i, at man konfigurerer sine databaser på en måde, så det ikke er muligt at foretage SQL injection. Mange steder ser man, at der er fokus på at putte så mange funktioner ind i systemerne som mulig, men at sikkerheden i forbifarten glemmes," lyder det fra Peter Kruse.

Læs også:
Har du tid til at sikre jeres webløsninger?

Nordens største hacker-angreb er i fuld gang

Her er de farligste programmeringsfejl

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S