It-ordfører: Chokeret over KMD

Socialdemokraternes it-ordfører er chokeret over prisforskellene på KMDs it-systemer i kommunerne. Se her, hvordan hun mener, at der kan komme større gennemsigtighed.

Artikel top billede

Læs også:

KMD: Derfor er der enorme forskelle på vores priser

Kommune betaler 26 gange prisen for KMD-system

En undersøgelse fra Kommunernes it-indkøbsfællesskab, Kombit, viser, at der er markante forskellige på de priser, kommunerne betaler for samme it-systemer.

Priserne på it-systemerne varierer i pris helt op til 28 gange fra kommune til kommune.

Det chokerer it-ordfører fra Socialdemokraterne, Trine Bramsen, der mener, at kommunerne bør stille krav til KMD om større gennemsigtighed.

"Jeg er meget chokeret over de prisforskelle, jeg kan se i undersøgelsen. Der jo ikke tale om helt nye systemer. Det er systemer, der har været på markedet i en lang række år."

"Derfor har jeg svært ved at se argumenterne for, at der skal være så voldsomme prisforskelle," siger Trine Bramsen.

Kommunerne skal stille krav om gennemsigtighed

Trine Bramsen efterlyser gennemsigtighed i KMD's prisstruktur. Det skal give kommunerne mulighed for at forhandle sig frem til bedre priser.

"Der bliver nødt til at være gennemsigtighed, når man arbejder så tæt sammen med kommunerne. Undersøgelsen viser jo, hvor vigtigt det er, at man har mulighed for at sammenligne priser."

"Men kommunerne har det svært i dag, når der ikke eksisterer et sammenligningsgrundlag." siger Trine Bramsen.

Den gennemsigtighed, kommunerne efterlyser, det har de jo ikke krav på?

"Hvis man er en aktør, der samarbejder med det offentlige, så nej, man har ikke krav på det."

"Men hvis man gerne vil være en troværdig aktør, der vil fortsætte et godt samarbejde med kommunerne, så kan jeg slet ikke forstå, at KMD vil være sig selv bekendt ikke at gøre det," siger Trine Bramsen.

Læs også:

KMD: Derfor er der enorme forskelle på vores priser

Kommune betaler 26 gange prisen for KMD-system

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics