Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

En helt ny type multi-trojaner rammer et hav at forskellige platforme med den samme kode. Den bringer it-kriminelle op på næste udviklingstrin, lyder analysen.

Artikel top billede

Læs mere:
Nets: Derfor kan du stole på NemID trods nyt indbrud

Sådan undgår du at blive snydt af dyr porno-trojaner

En trojaner, der blev opdaget i juli, viser sig efter nærmere analyse at være langt mere potent end først antaget.

Den er blevet døbt Crisis, og trojaneren udmærker sig ved at gå efter en hel stribe forskellige it-platforme, herunder Windows- og Mac-installationer, VMwares virtuelle miljøer og Windows mobile-enheder.

"Crisis er en type malware, kaldet multi-threat eller krydsplatforms-malware, som vi skal forholde os til. Betegnelsen dækker over skadelig kode, der kan sprede sig på tværs at operativsystemer," siger Peter Kruse, der er sikkerhedsanalytiker i firmaet CSIS.

"Teknisk set er Crisis meget interessant for en analytiker som mig, fordi det er et nyt udviklingstrin inden for malware, men it-administratorer har næppe den samme opfattelse," siger han.

Kendt teknik får nyt krudt

Ideen om malware, der rammer mange forskellige platforme, er ikke ny. Helt tilbage i 2001 var det første eksempel, kaldet Nimda, på banen.

Den gik efter Windows-installationer i alle afskygninger, og den spredte sig via en stribe forskellige kanaler.

Men Crisis angreb på de virtuelle miljøer er ganske unik.

"De fleste malware-typer gør faktisk det stik modsatte af Crisis," fortæller Peter Kruse.

"Hvis de afvikles på et VMware-system, så sletter de sig selv, blandt andet for at drille sikkerhedsfolk, der laver dynamiske analyser af skadelig kode i virtuelle miljøer. Men Crisis kan lide VMware."

I koden er der indbygget mekanismer, der ligefrem leder efter virtuelle images.

"Hvis de detekteres, kopierer den sig ned i de virtuelle systemer og spreder i hele det virtuelle netværk."

VMware fortæller, at problemet kun er relevant for Type 2 hypervisor, altså når virtualiserings-motoren kører oven på Windows eller OS X.

Denne type arkitektur findes i firmaets retail-produkter, VMware Workstation til pc og VMware Fusion til Mac, og de er kun ramt i det tilfælde, at den virtuelle disk er ukrypteret.

Ingen andre VMware produkter er ramt, lyder det fra Virtualiseringefirmaet.

Sådan kommer malware under radaren

Opbygningen af Crisis gør, at den ikke umiddelbart dukker op på radaren hos sikkerhedsanalytikerne.

"Applikationen er signeret med et gyldigt certifikat, der er stjålet fra en virksomhed, og det medfører, at den er meget svær at opdage for antivirus-firmaerne. Når en kode har et certifikat, opfattes den nemlig ikke som en umiddelbar trussel men som troværdig software," siger han.

Antivirus-firmaerne anvender automatiserede analysemodeller, der leder efter definerede karakteristika i software, til at skanne for skadelig kode, men det har Crisis-udviklerne altså taget højde for.

Malware, der kan stjæle digitale certifikater, er en tendens, der breder sig med lynets hast blandt it-kriminelle, netop af denne årsag.

Kedelig spion-software

De funktioner, der er indbygget i Crisis, er dog ikke på nogen måde unikke. Applikationen kan overvåge trafik og stjæle brugernavne eller passwords.

"Der er bare tale om en informationstyv, og på det område ligner Crisis 99 procent af alle de andre malware-programmer, der findes" siger Peter Kruse.

Han fortæller desuden, at der ikke er nogen røde lamper, der blinker i forhold til udbredelsen af Crisis i Danmark. Crisis rammer ikke iPhone eller Android.

Læs mere:
Nets: Derfor kan du stole på NemID trods nyt indbrud

Sådan undgår du at blive snydt af dyr porno-trojaner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos