Ny hacker-teknik: Spreder sig med lynets hast

ComputerViews: Hackerne buldrer løs mod dit styresystem.

Artikel top billede

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Historisk set har malware, virus, trojanere eller anden ondsindet kode været ensporet forstået på den måde, at hvert angreb har været rettet mod en enkelt platform.

Det kunne være Windows, Mac OS X eller en af de mobile platforme.

Men i de sidste måneder er der sket et skred i retning af cross-platform malware, hvilket kan oversættes til krydsplatforms-malware, der ved hjælp af små variationer i koden rammer på tværs af de forskellige software-udgivere.

Et af de nyeste eksempler på denne angrebs-teknik finder man i trojaneren Crisis, der både kan inficere Mac OS X og Windows. Det interessante ved denne trojaner er, at den undersøger hvilket operativsystem, som angribes, og herefter installeres den rigtige version af programmet.

Crisis har yderligere en funktion, der leder efter VMware-images, der er gemt på den inficerede maskine, for herefter at kopiere sig selv til det virtuelle image.

Du kan læse mere om Crisis her.

Rammer bredere

Sikkerhedsanalytikere fandt et lignende stykke malware tilbage i april.

Det var forklædt som en Java-applet, og kunne ligeledes installere sig selv i forskellige versioner afhængig af operativsystem.

Ræsonnementet er da også logisk, set gennem en it-kriminel persons briller. Hvorfor nøjes med at angribe et enkelt system, når man kan tage dem alle og derved opnå større succes med den skumle plan?

Netop dette argument betyder, at vi nok ikke har set det sidste til krydsplatforms-malware endnu.

"Det er mere effektivt at angribe på denne måde, og derfor vil tendensen brede sig blandt it-kriminelle i takt med, at der udbydes ondsindede værktøjer, hvor man kan fremstille koden, som kan ramme flere platforme på en gang," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Ved at placere malware på mange forskellige platforme kan man således optimere udnyttelsen af sin kode.

På Microsofts webside, technet, kan du læse mere om fremgangsmåden i forbindelse med cross-platform vulnerabilities.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har en tekniskbeskrivelse af Crisis på denne blog.

Ondsindet kode, der angriber mere end en platform er dog langt fra en ny idé. Helt tilbage i 2001 var det første eksempel, kaldet Nimda, på banen.

Den angreb Windows i alle afskygninger og blev i løbet af mindre end en halv time den mest udbredte orm på nettet.

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S