Ny hacker-teknik: Spreder sig med lynets hast

ComputerViews: Hackerne buldrer løs mod dit styresystem.

Artikel top billede

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Historisk set har malware, virus, trojanere eller anden ondsindet kode været ensporet forstået på den måde, at hvert angreb har været rettet mod en enkelt platform.

Det kunne være Windows, Mac OS X eller en af de mobile platforme.

Men i de sidste måneder er der sket et skred i retning af cross-platform malware, hvilket kan oversættes til krydsplatforms-malware, der ved hjælp af små variationer i koden rammer på tværs af de forskellige software-udgivere.

Et af de nyeste eksempler på denne angrebs-teknik finder man i trojaneren Crisis, der både kan inficere Mac OS X og Windows. Det interessante ved denne trojaner er, at den undersøger hvilket operativsystem, som angribes, og herefter installeres den rigtige version af programmet.

Crisis har yderligere en funktion, der leder efter VMware-images, der er gemt på den inficerede maskine, for herefter at kopiere sig selv til det virtuelle image.

Du kan læse mere om Crisis her.

Rammer bredere

Sikkerhedsanalytikere fandt et lignende stykke malware tilbage i april.

Det var forklædt som en Java-applet, og kunne ligeledes installere sig selv i forskellige versioner afhængig af operativsystem.

Ræsonnementet er da også logisk, set gennem en it-kriminel persons briller. Hvorfor nøjes med at angribe et enkelt system, når man kan tage dem alle og derved opnå større succes med den skumle plan?

Netop dette argument betyder, at vi nok ikke har set det sidste til krydsplatforms-malware endnu.

"Det er mere effektivt at angribe på denne måde, og derfor vil tendensen brede sig blandt it-kriminelle i takt med, at der udbydes ondsindede værktøjer, hvor man kan fremstille koden, som kan ramme flere platforme på en gang," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Ved at placere malware på mange forskellige platforme kan man således optimere udnyttelsen af sin kode.

På Microsofts webside, technet, kan du læse mere om fremgangsmåden i forbindelse med cross-platform vulnerabilities.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har en tekniskbeskrivelse af Crisis på denne blog.

Ondsindet kode, der angriber mere end en platform er dog langt fra en ny idé. Helt tilbage i 2001 var det første eksempel, kaldet Nimda, på banen.

Den angreb Windows i alle afskygninger og blev i løbet af mindre end en halv time den mest udbredte orm på nettet.

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S