Ny hacker-teknik: Spreder sig med lynets hast

ComputerViews: Hackerne buldrer løs mod dit styresystem.

Artikel top billede

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Historisk set har malware, virus, trojanere eller anden ondsindet kode været ensporet forstået på den måde, at hvert angreb har været rettet mod en enkelt platform.

Det kunne være Windows, Mac OS X eller en af de mobile platforme.

Men i de sidste måneder er der sket et skred i retning af cross-platform malware, hvilket kan oversættes til krydsplatforms-malware, der ved hjælp af små variationer i koden rammer på tværs af de forskellige software-udgivere.

Et af de nyeste eksempler på denne angrebs-teknik finder man i trojaneren Crisis, der både kan inficere Mac OS X og Windows. Det interessante ved denne trojaner er, at den undersøger hvilket operativsystem, som angribes, og herefter installeres den rigtige version af programmet.

Crisis har yderligere en funktion, der leder efter VMware-images, der er gemt på den inficerede maskine, for herefter at kopiere sig selv til det virtuelle image.

Du kan læse mere om Crisis her.

Rammer bredere

Sikkerhedsanalytikere fandt et lignende stykke malware tilbage i april.

Det var forklædt som en Java-applet, og kunne ligeledes installere sig selv i forskellige versioner afhængig af operativsystem.

Ræsonnementet er da også logisk, set gennem en it-kriminel persons briller. Hvorfor nøjes med at angribe et enkelt system, når man kan tage dem alle og derved opnå større succes med den skumle plan?

Netop dette argument betyder, at vi nok ikke har set det sidste til krydsplatforms-malware endnu.

"Det er mere effektivt at angribe på denne måde, og derfor vil tendensen brede sig blandt it-kriminelle i takt med, at der udbydes ondsindede værktøjer, hvor man kan fremstille koden, som kan ramme flere platforme på en gang," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Ved at placere malware på mange forskellige platforme kan man således optimere udnyttelsen af sin kode.

På Microsofts webside, technet, kan du læse mere om fremgangsmåden i forbindelse med cross-platform vulnerabilities.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har en tekniskbeskrivelse af Crisis på denne blog.

Ondsindet kode, der angriber mere end en platform er dog langt fra en ny idé. Helt tilbage i 2001 var det første eksempel, kaldet Nimda, på banen.

Den angreb Windows i alle afskygninger og blev i løbet af mindre end en halv time den mest udbredte orm på nettet.

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks