Ny hacker-teknik: Spreder sig med lynets hast

ComputerViews: Hackerne buldrer løs mod dit styresystem.

Artikel top billede

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Historisk set har malware, virus, trojanere eller anden ondsindet kode været ensporet forstået på den måde, at hvert angreb har været rettet mod en enkelt platform.

Det kunne være Windows, Mac OS X eller en af de mobile platforme.

Men i de sidste måneder er der sket et skred i retning af cross-platform malware, hvilket kan oversættes til krydsplatforms-malware, der ved hjælp af små variationer i koden rammer på tværs af de forskellige software-udgivere.

Et af de nyeste eksempler på denne angrebs-teknik finder man i trojaneren Crisis, der både kan inficere Mac OS X og Windows. Det interessante ved denne trojaner er, at den undersøger hvilket operativsystem, som angribes, og herefter installeres den rigtige version af programmet.

Crisis har yderligere en funktion, der leder efter VMware-images, der er gemt på den inficerede maskine, for herefter at kopiere sig selv til det virtuelle image.

Du kan læse mere om Crisis her.

Rammer bredere

Sikkerhedsanalytikere fandt et lignende stykke malware tilbage i april.

Det var forklædt som en Java-applet, og kunne ligeledes installere sig selv i forskellige versioner afhængig af operativsystem.

Ræsonnementet er da også logisk, set gennem en it-kriminel persons briller. Hvorfor nøjes med at angribe et enkelt system, når man kan tage dem alle og derved opnå større succes med den skumle plan?

Netop dette argument betyder, at vi nok ikke har set det sidste til krydsplatforms-malware endnu.

"Det er mere effektivt at angribe på denne måde, og derfor vil tendensen brede sig blandt it-kriminelle i takt med, at der udbydes ondsindede værktøjer, hvor man kan fremstille koden, som kan ramme flere platforme på en gang," siger Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS.

Ved at placere malware på mange forskellige platforme kan man således optimere udnyttelsen af sin kode.

På Microsofts webside, technet, kan du læse mere om fremgangsmåden i forbindelse med cross-platform vulnerabilities.

Sikkerhedsfirmaet Symantec har en tekniskbeskrivelse af Crisis på denne blog.

Ondsindet kode, der angriber mere end en platform er dog langt fra en ny idé. Helt tilbage i 2001 var det første eksempel, kaldet Nimda, på banen.

Den angreb Windows i alle afskygninger og blev i løbet af mindre end en halv time den mest udbredte orm på nettet.

Læs også:
Glubsk supertrojaner spiser Windows, Mac og VMware

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS