Rapport: Du er med garanti inficeret med malware

Rapport fra sikkerhedsvirksomhed viser, hvorfor du skal tage it-sikkerheden seriøst.

Artikel top billede

Læs også:
Her er den første afpresnings-software på dansk

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Apple og Android hårdt ramt af malware netop nu

Med baggrund i data indsamlet fra over 1.000 rapporter blandt globale virksomheder, fik finanssektoren, til Finans IT dagen, et indblik i en endnu ikke offentliggjort it-sikkerheds rapport.

Det vakte opsigt blandt deltagerne, da landechef Anders Greve fra sikkerhedsvirksomheden Check Point, berettede hvordan it-sikkerhedstilstanden er anno 2012.

Check Point's undersøgelse viser blandt andet, at de 26 danske virksomheder, der blev analyseret, er inficeret med malware.

Alle virksomheder er inficeret af malware

Check Points undersøgelse er baseret på trafikmonitorering. Alle medvirkende virksomheder fik installeret et overvågningssystem direkte i deres netværks-backbone, hvorefter Check Point kunne analysere ind- og udgående trafik.

Ud fra analyserne fremgår det, at alle virksomhederne er inficeret med malware. Og en del af denne malware er samtidig identificeret som værende en del af botnets.

"Første tegn på malware er, at devices forsøger at kommunikere med en master, som vi har identificeret," sagde Anders Greve fra Check Point.

Helt præcist 26 forskellige typer malware blev fundet, fordelt på 2143 forskellige devices.

"Malware-udviklerne er blevet mere organiserede, og de går direkte efter pengene, som for eksempel banker og resten af den finansielle sektor. Udviklerne er fuldstændig ligeglade med, hvem du er, og hvor du er," siger Anders Greve.

Løsningen på problemet skal findes i it-sikkerhedsmæssig forebyggelse, slutbrugerne kan uddannes, men det har ikke den store effekt, mener Anders Greve.

Facebook udgør en stor sikkerhedsrisiko

Ikke overraskende viser analysen, at Facebook er en enorm trafiksluger på virksomhedernes netværk. Men det er ikke uden risiko, at man som it-chef tillader, at brugerne benytter sig af det sociale medie.

"Man skal være opmærksom på, at de sociale medier er en åben invitation til at få lagt ondsindet kode på brugerenes computere," sagde Anders Greve.

Ved at distribuere malware via et socialt medie som Facebook, udnytter malware-udviklerne, at man ofte stoler blindt på sine venner, der uvidende spreder malware via deres inficerede Facebook-konti.

"Der er sket en utrolig professionalisering. Trusselsbilledet ændrer sig hele tiden, og i kan være sikre på at finanssektoren er i fokus. Det er os, der hele tiden er på hælene, vi forsøger at være foran dem," sagde Anders Greve.

Læs også:
Her er den første afpresnings-software på dansk

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Apple og Android hårdt ramt af malware netop nu

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College