Hackerangreb førte til telefonregning på 1,6 millioner

Først lød telefonregningen på 180.000 kroner efter et hackerangreb. Så røg regningen op på det 10-dobbelte. Se den vanvittige faktura her.

Artikel top billede

Læs også:
Kunde i chok: Fik telefonregning på 20.000 kroner

Oppe i Norge sidder en mand med tilbageholdt åndedrag, efter han fik at vide, at han stod til at betale en kæmpe mobiltelefonregning hos sit teleselskab Get.

For regningen til telefonabonnenten Taj Sahab lød på ikke mindre end 1,6 millioner norske kroner, der ret præcist svarer til 1,6 millioner danske kroner.

Senere har det vist sig, at kæmpe regningen skyldes svindel på Taj Sahabs forbindelse.

Det skriver Dagbladet.no.

"Get fortalte mig, at mit mobilforbrug var steget til 180.000 kroner, og selskabet ville derfor gerne vide, hvad jeg havde gang i. Da jeg ikke vidste noget om det, fortalte de, at nogen havde hacket min telefonforbindelse," udtaler Taj Sahab til Dagbladet.

Efter den samtale fik Taj Sahab spærret sin telefon, og teleselskabet Get lovede at følge op på sagen.

Pengene gik til udlandstelefoni

Dermed passerede kæmperegningen ikke gennem Gets interne fakturakontrol.

Alligevel blev Taj Sahab noget tid efter kontaktet af sin bank, der gerne ville høre lidt om en stor mobilregning på 1,6 millioner kroner, hvoraf langt størstedelen af beløbet var fyret af på mobiltelefoni til udlandet.

Den nu chokerede Taj Sahab kontaktede Get, der kunne oplyse ham om, at regningen alligevel var blevet sendt af sted ved en fejl, og han blot skulle se bort fra den.

Åndedraget er dog stadig tungt oppe i Norge, da det har vist sig at være svindelforsøg på Taj Sahabs telefonlinjer, der har været årsagen til den uhyrlige telefonregning.

"Det er mit hus og min linje, så jeg er vældig bekymret. Hele mit system er nede," forklarer Taj Sahab til Dagbladet.

Politiet efterforsker sagen

Hos Get lyder forklaringen på, at fakturaudsendelsen var en klar fejl.

"Telefonen til kunden blev spærret for at forhindre yderligere misbrug," siger PR-direktør i teleselskabet Get, Øyvind Husby, til Dagbladet.

Get ønsker dog ikke at gå nærmere ind i sagen og forklare detaljer, da politiet sammen med teleselskabet efterforsker, hvordan en telekundes mobil- og telefonlinjer kan misbruges på det groveste.

"Så vidt jeg ved, er dette det eneste svindelforsøg af denne type, vi har oplevet," forklarer Øyvind Husby til Dagbladet.

Du kan se Taj Sahabs vanvittige telefonregning her

Læs også:
Kunde i chok: Fik telefonregning på 20.000 kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S