Ny bærbar? Så skal du være opmærksom på det her

De nye bærbare med Windows 8 er snart i butikkerne, men du skal være særlig opmærksom på én ting, inden du svinger dankortet.

Windows 8 er ude i butikkerne den 26. oktober, og kort efter følger en horde af bærbare computere med Microsofts nye styresystem. 

Der er dog én ting, som du skal være særlig opmærksom på, hvis du har planer om at købe en af de nye maskiner - og det er skærmen.

Som garvet forbruger er du naturligvis klar over, at du skal lægge mærke til skærmopløsning og ikke mindst, om farverne står ordentligt.

Men nu skal du også til at holde ekstra øje med skærmens konstruktion samt hængslet, der styrer åbne- og lukkemekanismen.

Det skyldes, at mange af de nye Windows 8-bærbare vil være udstyret med touchskærme, og du vil derfor kunne betjene computerne med fingre på displayet.

Der er dog det problem, at mange computere - især de nye ultrabooks - er ekstremt tynde, og derfor kan skærmene groft sagt blafre i vinden. Det vil naturligvis være ødelæggende for touch-oplevelsen.

Test selv i butikken

Det seneste år har vi set flere Windows 7-ultrabooks med meget tynde skærme, der alt for nemt vippede. Vi var især efter Acer Aspire S3.

Acer har dog med sine kommende Windows 8-modeller valgt at ændre skærmkonstruktionen på sine modeller.

Nu er skærmrammen en del af hængslet, og når displayet åbnes over 110 grader, vil modstanden øges. På den måde skulle skærmen være bedre til at håndtere berøring uden at bevæge sig alt for meget.

Teknikken vil blandt andet være at finde på de kommende topmodeller i Acers S7-serie på 11,6 og 13,3 tommer.

Når du har udset dig en ny Windows 8-computer, er det gode råd naturligvis at prøve den i butikken, inden du køber. Hvis den har touchskærm, så prøv den af.

"Låser" skærmen ordentligt, når den åbnes? Og vibrerer den for meget, når du prikker til den med dine fingre?

Hvis du vil have flere gode råd til indkøb af ny computer, kan du læse mere i følgende artikler:

Købeguide: Sådan vælger du den helt rigtige bærbar

10 tips: Det skal du huske når du køber studiebærbar

Tip: Undgå at blive bøffet ved køb af ny bærbar

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS