Ny bærbar? Så skal du være opmærksom på det her

De nye bærbare med Windows 8 er snart i butikkerne, men du skal være særlig opmærksom på én ting, inden du svinger dankortet.

Windows 8 er ude i butikkerne den 26. oktober, og kort efter følger en horde af bærbare computere med Microsofts nye styresystem. 

Der er dog én ting, som du skal være særlig opmærksom på, hvis du har planer om at købe en af de nye maskiner - og det er skærmen.

Som garvet forbruger er du naturligvis klar over, at du skal lægge mærke til skærmopløsning og ikke mindst, om farverne står ordentligt.

Men nu skal du også til at holde ekstra øje med skærmens konstruktion samt hængslet, der styrer åbne- og lukkemekanismen.

Det skyldes, at mange af de nye Windows 8-bærbare vil være udstyret med touchskærme, og du vil derfor kunne betjene computerne med fingre på displayet.

Der er dog det problem, at mange computere - især de nye ultrabooks - er ekstremt tynde, og derfor kan skærmene groft sagt blafre i vinden. Det vil naturligvis være ødelæggende for touch-oplevelsen.

Test selv i butikken

Det seneste år har vi set flere Windows 7-ultrabooks med meget tynde skærme, der alt for nemt vippede. Vi var især efter Acer Aspire S3.

Acer har dog med sine kommende Windows 8-modeller valgt at ændre skærmkonstruktionen på sine modeller.

Nu er skærmrammen en del af hængslet, og når displayet åbnes over 110 grader, vil modstanden øges. På den måde skulle skærmen være bedre til at håndtere berøring uden at bevæge sig alt for meget.

Teknikken vil blandt andet være at finde på de kommende topmodeller i Acers S7-serie på 11,6 og 13,3 tommer.

Når du har udset dig en ny Windows 8-computer, er det gode råd naturligvis at prøve den i butikken, inden du køber. Hvis den har touchskærm, så prøv den af.

"Låser" skærmen ordentligt, når den åbnes? Og vibrerer den for meget, når du prikker til den med dine fingre?

Hvis du vil have flere gode råd til indkøb af ny computer, kan du læse mere i følgende artikler:

Købeguide: Sådan vælger du den helt rigtige bærbar

10 tips: Det skal du huske når du køber studiebærbar

Tip: Undgå at blive bøffet ved køb af ny bærbar

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job