Ny bærbar? Så skal du være opmærksom på det her

De nye bærbare med Windows 8 er snart i butikkerne, men du skal være særlig opmærksom på én ting, inden du svinger dankortet.

Windows 8 er ude i butikkerne den 26. oktober, og kort efter følger en horde af bærbare computere med Microsofts nye styresystem. 

Der er dog én ting, som du skal være særlig opmærksom på, hvis du har planer om at købe en af de nye maskiner - og det er skærmen.

Som garvet forbruger er du naturligvis klar over, at du skal lægge mærke til skærmopløsning og ikke mindst, om farverne står ordentligt.

Men nu skal du også til at holde ekstra øje med skærmens konstruktion samt hængslet, der styrer åbne- og lukkemekanismen.

Det skyldes, at mange af de nye Windows 8-bærbare vil være udstyret med touchskærme, og du vil derfor kunne betjene computerne med fingre på displayet.

Der er dog det problem, at mange computere - især de nye ultrabooks - er ekstremt tynde, og derfor kan skærmene groft sagt blafre i vinden. Det vil naturligvis være ødelæggende for touch-oplevelsen.

Test selv i butikken

Det seneste år har vi set flere Windows 7-ultrabooks med meget tynde skærme, der alt for nemt vippede. Vi var især efter Acer Aspire S3.

Acer har dog med sine kommende Windows 8-modeller valgt at ændre skærmkonstruktionen på sine modeller.

Nu er skærmrammen en del af hængslet, og når displayet åbnes over 110 grader, vil modstanden øges. På den måde skulle skærmen være bedre til at håndtere berøring uden at bevæge sig alt for meget.

Teknikken vil blandt andet være at finde på de kommende topmodeller i Acers S7-serie på 11,6 og 13,3 tommer.

Når du har udset dig en ny Windows 8-computer, er det gode råd naturligvis at prøve den i butikken, inden du køber. Hvis den har touchskærm, så prøv den af.

"Låser" skærmen ordentligt, når den åbnes? Og vibrerer den for meget, når du prikker til den med dine fingre?

Hvis du vil have flere gode råd til indkøb af ny computer, kan du læse mere i følgende artikler:

Købeguide: Sådan vælger du den helt rigtige bærbar

10 tips: Det skal du huske når du køber studiebærbar

Tip: Undgå at blive bøffet ved køb af ny bærbar

Læses lige nu

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S