VMware advarer igen om lækket kildekode

Stjålen kildekode til VMwares hypervisor ESX er blevet offentliggjort. Se her, hvordan VMware anbefaler, at du håndterer sikkerheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VMware har søndag advaret om risikoen for, at der vil blive lækket endnu mere kildekode til selskabets hypervisor-teknologi ESX, efter endnu en bid kode er blevet offentliggjort af en hacker.

Den senest lækkede kildekode stammer tilbage fra 2004 og er relateret til anden stjålen kode, der blev lækket i april, skriver Iain Mulholland, der er VMwares chef for platform-sikkerhed, i et blogindlæg.

Han giver dog ikke udtryk for, hvor høj eller lav en risiko det seneste læk af kildekode repræsenterer for kunderne.

"Det er muligt, at flere relaterede filer vil blive offentliggjort i fremtiden," skriver Mulholland.

Han anbefaler, at VMwares kunder installerer de seneste produktopdateringer og sikkerhedsrettelser samt gennemgår selskabets "retningslinjer for skærpelse af sikkerheden."

Direkte brug på serveren

VMwares hypervisor ESX er en form for virtualiserings-software til brug direkte på serverens hardware, som her gør det muligt at køre adskillige gæste-styresystemer.

En hacker, der kalder sig "Stun", har offentliggjort et link på Twitter til en torrent til en fil med den lækkede kildekode, som også er blevet offentliggjort andre steder.

I april udtalte VMware, at dette læk af kildekode ikke nødvendigvis medfører nogen forhøjet risiko for selskabets kunder.

Ikke desto mindre demonstrerer det klart og tydeligt, at det bliver sværere for virksomheder at beskytte selv noget af deres mest værdifulde ophavsretsbeskyttede materiale.

På daværende tidspunkt blev der på Pastebin sammen med den lækkede kildekode offentliggjort adskillige interne e-mails fra VMware af hackeren "Hardcore Charlie", der hævdede, at materialet kom fra elektronikvirksomheden China National Electronics Import and Export, der også samarbejder med Kinas militær.

Kildekoden, der blev lækket i april, var blot en mindre del af tusindvis af dokumenter, som Hardcore Charlie hævdede at have fundet på denne virksomheds servere.

Det står ikke klart, om det også er denne Hardcore Charlie, der står bag den seneste offentliggørelse af stjålen kildekode. Han har ikke postet på Twitter siden 6. juli.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S