VMware advarer igen om lækket kildekode

Stjålen kildekode til VMwares hypervisor ESX er blevet offentliggjort. Se her, hvordan VMware anbefaler, at du håndterer sikkerheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: VMware har søndag advaret om risikoen for, at der vil blive lækket endnu mere kildekode til selskabets hypervisor-teknologi ESX, efter endnu en bid kode er blevet offentliggjort af en hacker.

Den senest lækkede kildekode stammer tilbage fra 2004 og er relateret til anden stjålen kode, der blev lækket i april, skriver Iain Mulholland, der er VMwares chef for platform-sikkerhed, i et blogindlæg.

Han giver dog ikke udtryk for, hvor høj eller lav en risiko det seneste læk af kildekode repræsenterer for kunderne.

"Det er muligt, at flere relaterede filer vil blive offentliggjort i fremtiden," skriver Mulholland.

Han anbefaler, at VMwares kunder installerer de seneste produktopdateringer og sikkerhedsrettelser samt gennemgår selskabets "retningslinjer for skærpelse af sikkerheden."

Direkte brug på serveren

VMwares hypervisor ESX er en form for virtualiserings-software til brug direkte på serverens hardware, som her gør det muligt at køre adskillige gæste-styresystemer.

En hacker, der kalder sig "Stun", har offentliggjort et link på Twitter til en torrent til en fil med den lækkede kildekode, som også er blevet offentliggjort andre steder.

I april udtalte VMware, at dette læk af kildekode ikke nødvendigvis medfører nogen forhøjet risiko for selskabets kunder.

Ikke desto mindre demonstrerer det klart og tydeligt, at det bliver sværere for virksomheder at beskytte selv noget af deres mest værdifulde ophavsretsbeskyttede materiale.

På daværende tidspunkt blev der på Pastebin sammen med den lækkede kildekode offentliggjort adskillige interne e-mails fra VMware af hackeren "Hardcore Charlie", der hævdede, at materialet kom fra elektronikvirksomheden China National Electronics Import and Export, der også samarbejder med Kinas militær.

Kildekoden, der blev lækket i april, var blot en mindre del af tusindvis af dokumenter, som Hardcore Charlie hævdede at have fundet på denne virksomheds servere.

Det står ikke klart, om det også er denne Hardcore Charlie, der står bag den seneste offentliggørelse af stjålen kildekode. Han har ikke postet på Twitter siden 6. juli.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS