Smart fototrick: Før og efter billeder som de professionelle

Det er nemt at klaske et før og efter billede sammen med en fræk slider, som du måske har set på New York Times. Ser her hvordan du på få minutter kan det samme som de professionelle.

Du har formentlig set finten hos de store nyhedsmedier. Når en tsunami eller en anden katastrofe rammer, oprettes en billedboks med en slider. 

Når den trækkes i den ene retning, vises et billede før katastrofen, mens den viser et foto efter, hvis slideren trækkes i den anden retning.

Det er en yderst effektiv effekt, men den er egentlig ekstremt simpel, og du kan nemt efterligne de professionelle.

På websiden foge.flopper.dk skal du nemlig blot linke til to af dine billeder.

Det kræver, at de er online, men du kan eksempelvis bare smide dem på en gratis fototjeneste som Flickr.

Herefter skal du angive, hvor stor billedboksen skal være, og en HTML-kode genereres.

Den kan du embedde på din webside.

Det er også muligt at downloade det hele som JavaScript og selv lægge det op på din webside.

Hvis effekten skal være i top, er det bedst, hvis du har taget begge billeder fra samme vinkel og position. Det kan derfor være en god idé at bruge stativ.

Her er vores forsøg med foge.flopper.dk, og det tog under 10 minutter inklusive fotografering:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S