Julegodten: Prygl strøm på din smartphone med denne mini-turbine

Vil du undgå, at din smartphone løber tør for strøm i juletrafikken? Frygt ej - ønsk dig denne oplader med håndsving.

Artikel top billede

Lidt sved på panden og nogle minutters hårdt arbejde med højre hånd.

Mere skal der ikke til at redde dig ud af en kritisk situation, hvor din telefon er løbet tør for strøm.

Det kræver blot, at der ligger en såkaldt BoostTurbine 2000 under træet den 24. december.

Boost Turbine 2000 er en oplader med indbygget batteri, der kan lade dine gadgets op ved hjælp af et indbygget håndsving, når der ikke er en stikkontakt inden for rækkevidde.

Bygget på nødhjælps-teknologi

Den smarte oplader er produceret af Silicon Valley-virksomheden Etón (ikke at forveksle med skjorteproducenten af samme navn), der gennem flere år har produceret sol- og hånddrevne transistorradioer, der blandt andet benyttes af Røde Kors i katastrofeområder.

Men nu har virksomheden også produceret et forbrugerprodukt til dagligdagens små nødsituationer. Boost Turbine virker med fleste smartphones, og Etón hævder, at bare et minuts arbejde med håndsvinget kan producere nok energi til, at du kan foretage et 30 sekunders telefonopkald eller sende et par vigtige sms-beskeder.

Har du pisket håndsvinget så kraftigt, at Boost Turbines indbyggede 2000 mAH lithium batteri er ladet fuldt op, vil den være i stand til at lade de fleste smarthphones fuldt op, hævder Etón.

Boost Turbine er kapslet ind i et aluminium-chassis og kan købes i fire forskellige farver - rød, hvid, sort og sølv. På Etóns hjemmeside kan den købes for 60 dollar, hvilket svarer til knap 350 kroner eksklusive forsendelse til Europa og eventuel told.

Det kan være en genial julegave, som du kan tage med på sommerens campingtur, juleturen til den svenske ødegård eller måske bare i det propfyldte DSB-tog på vej hjem fra juleferien i den anden ende af landet.

Bestil den i Étons webshop.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S