Julegodten: Popstjerne forvandler din iPhone til en "genial kameratelefon"

Popstjernen Wiil.i.am hævder, at hans nye tilbehør kan forvandle din smartphone til en geniusphone.

Artikel top billede

Black Eyed Peas-stjernen Will.i.am har produceret en dyr, men speciel julegave til alle iPhone-hobby-fotograferne derude.

Der er tale om et stykke iPhone-tilbehør ved navn i.am+, der angiveligt kan forvandle det ellers ganske glimrende iPhone-kamera til noget, der minder om et ægte kompakt-kamera.

Will.i.am's tilbehør klipses ovenpå telefonen og gør det muligt at håndtere telefonen på samme måde som et almindeligt kompaktkamera.

Derudover følger der tre forskellige ekstra objektiver med. Blandt andet et makro-obektiv og et såkaldt fiskeøje-objektiv, som hurtigt kan skrues af og på telefonen.

Forbedret billede-kvalitet

Will.i.am hævder, at tilbehøret giver en dramatisk forbedring af billedernes kvalitet.

"Vi har vores egen billedsensor og en bedre blitz. Du skal bare docke din telefon i vores enhed, der straks vil forvandle din smartphone til genius-phone," siger han til den britiske avis The Daily Telegraph.

De første udgaver af i.am+ vil kun virke med iPhone 4 og iPhone 4S, mens der til næste år vil komme en udgave til iPhone 5, der blandt andet vil indeholde et 5 x zoom-objektiv og en billedesensor, der forvandler telefonens kamera på 8 megapixel til et med en opløsning på 14 megapixel.

I første omgang vil i.am+ dog kun komme i to udgaver, der begge virker med iPhone 4 og 4S. De kommer til at koste 199 pund og 299 pund, hvilket svarer til henholdsvis cirka 1800 kroner og cirka 2700 kroner.

Indbygget tastatur

Den dyre udgave af kameraet er blandt andet kendetegnet ved at have noget så bizart som et indbygget qwerty-tastatur.

Du kan vælge mellem to farve-varianter - en variant i sort og grå samt en mere bling-bling-agtig udgave i hvid og guld.

Will.i.am har desuden fået udviklet en særlig Instagram-agtig-app, hvor du kan vælge mellem en masse forskellige filtre, ligesom du også får adgang et online fotogalleri på siden www.i.am

Selve kameraet kan kun købes gennem den britiske varehus-kæde Selfridges.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland