Julegodten: Popstjerne forvandler din iPhone til en "genial kameratelefon"

Popstjernen Wiil.i.am hævder, at hans nye tilbehør kan forvandle din smartphone til en geniusphone.

Artikel top billede

Black Eyed Peas-stjernen Will.i.am har produceret en dyr, men speciel julegave til alle iPhone-hobby-fotograferne derude.

Der er tale om et stykke iPhone-tilbehør ved navn i.am+, der angiveligt kan forvandle det ellers ganske glimrende iPhone-kamera til noget, der minder om et ægte kompakt-kamera.

Will.i.am's tilbehør klipses ovenpå telefonen og gør det muligt at håndtere telefonen på samme måde som et almindeligt kompaktkamera.

Derudover følger der tre forskellige ekstra objektiver med. Blandt andet et makro-obektiv og et såkaldt fiskeøje-objektiv, som hurtigt kan skrues af og på telefonen.

Forbedret billede-kvalitet

Will.i.am hævder, at tilbehøret giver en dramatisk forbedring af billedernes kvalitet.

"Vi har vores egen billedsensor og en bedre blitz. Du skal bare docke din telefon i vores enhed, der straks vil forvandle din smartphone til genius-phone," siger han til den britiske avis The Daily Telegraph.

De første udgaver af i.am+ vil kun virke med iPhone 4 og iPhone 4S, mens der til næste år vil komme en udgave til iPhone 5, der blandt andet vil indeholde et 5 x zoom-objektiv og en billedesensor, der forvandler telefonens kamera på 8 megapixel til et med en opløsning på 14 megapixel.

I første omgang vil i.am+ dog kun komme i to udgaver, der begge virker med iPhone 4 og 4S. De kommer til at koste 199 pund og 299 pund, hvilket svarer til henholdsvis cirka 1800 kroner og cirka 2700 kroner.

Indbygget tastatur

Den dyre udgave af kameraet er blandt andet kendetegnet ved at have noget så bizart som et indbygget qwerty-tastatur.

Du kan vælge mellem to farve-varianter - en variant i sort og grå samt en mere bling-bling-agtig udgave i hvid og guld.

Will.i.am har desuden fået udviklet en særlig Instagram-agtig-app, hvor du kan vælge mellem en masse forskellige filtre, ligesom du også får adgang et online fotogalleri på siden www.i.am

Selve kameraet kan kun købes gennem den britiske varehus-kæde Selfridges.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos