Julegodten: Popstjerne forvandler din iPhone til en "genial kameratelefon"

Popstjernen Wiil.i.am hævder, at hans nye tilbehør kan forvandle din smartphone til en geniusphone.

Artikel top billede

Black Eyed Peas-stjernen Will.i.am har produceret en dyr, men speciel julegave til alle iPhone-hobby-fotograferne derude.

Der er tale om et stykke iPhone-tilbehør ved navn i.am+, der angiveligt kan forvandle det ellers ganske glimrende iPhone-kamera til noget, der minder om et ægte kompakt-kamera.

Will.i.am's tilbehør klipses ovenpå telefonen og gør det muligt at håndtere telefonen på samme måde som et almindeligt kompaktkamera.

Derudover følger der tre forskellige ekstra objektiver med. Blandt andet et makro-obektiv og et såkaldt fiskeøje-objektiv, som hurtigt kan skrues af og på telefonen.

Forbedret billede-kvalitet

Will.i.am hævder, at tilbehøret giver en dramatisk forbedring af billedernes kvalitet.

"Vi har vores egen billedsensor og en bedre blitz. Du skal bare docke din telefon i vores enhed, der straks vil forvandle din smartphone til genius-phone," siger han til den britiske avis The Daily Telegraph.

De første udgaver af i.am+ vil kun virke med iPhone 4 og iPhone 4S, mens der til næste år vil komme en udgave til iPhone 5, der blandt andet vil indeholde et 5 x zoom-objektiv og en billedesensor, der forvandler telefonens kamera på 8 megapixel til et med en opløsning på 14 megapixel.

I første omgang vil i.am+ dog kun komme i to udgaver, der begge virker med iPhone 4 og 4S. De kommer til at koste 199 pund og 299 pund, hvilket svarer til henholdsvis cirka 1800 kroner og cirka 2700 kroner.

Indbygget tastatur

Den dyre udgave af kameraet er blandt andet kendetegnet ved at have noget så bizart som et indbygget qwerty-tastatur.

Du kan vælge mellem to farve-varianter - en variant i sort og grå samt en mere bling-bling-agtig udgave i hvid og guld.

Will.i.am har desuden fået udviklet en særlig Instagram-agtig-app, hvor du kan vælge mellem en masse forskellige filtre, ligesom du også får adgang et online fotogalleri på siden www.i.am

Selve kameraet kan kun købes gennem den britiske varehus-kæde Selfridges.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job