Julegodten: Kamera sørger for at dit billede altid har perfekt fokus

Træt af uskarpe billeder? Så prøv med et lysfelt-kamera, hvor du kan ændre fokus, når billedet er taget.

Artikel top billede

Fotografiet har eksisteret i mere end 100 år, og man skulle tro, at det efterhånden er svært at finde på nye revolutionerende ideér. Men amerikanske Lytro sælger nu det første lysfelt-kamera, der beskrives som intet mindre end en revolution inden for fotografi.

Med et lysfeltkamera skal du ikke længere indstille fokus, når du tager et billede. I stedet kan du frit ændre fokus, når billedet er taget, og dermed bestemme, hvilke dele af billedet der skal være skarpe.

Det usædvanlige kamera ligner heller ikke et almindeligt fotoapparat. Det er en aflang kasse med en linse i den ene ende og en LCD-skærm i den anden ende. Der er også en on/off-knap og en udløser, en berøringsfølsom zoom-stribe og en usb-port.

Tricket består i, at kameraet både registrerer farve, intensitet og retning af det indkommende lys. Normale kameraer gemmer ikke informationer om lysets retning.
 
Lytro lover, at kameraet er klar til at tage det første billede, allerede ét sekund efter det er tændt, og billederne tages øjeblikkeligt, uden at man skal vente på autofokus.

Lysfelt-kameraet kan købes direkte hos producenten, og det koster omkring 2.200 kr. i en udgave med 8 GB hukommelse og 2.700 kr. med 16 GB.

Lytro sender selv kun i USA, men du kan bruge en af de mange tjenester, der tilbyder at videresende pakker fra USA, og producenten har også forhandlere i en række andre lande.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job