Julegodten: Kamera sørger for at dit billede altid har perfekt fokus

Træt af uskarpe billeder? Så prøv med et lysfelt-kamera, hvor du kan ændre fokus, når billedet er taget.

Artikel top billede

Fotografiet har eksisteret i mere end 100 år, og man skulle tro, at det efterhånden er svært at finde på nye revolutionerende ideér. Men amerikanske Lytro sælger nu det første lysfelt-kamera, der beskrives som intet mindre end en revolution inden for fotografi.

Med et lysfeltkamera skal du ikke længere indstille fokus, når du tager et billede. I stedet kan du frit ændre fokus, når billedet er taget, og dermed bestemme, hvilke dele af billedet der skal være skarpe.

Det usædvanlige kamera ligner heller ikke et almindeligt fotoapparat. Det er en aflang kasse med en linse i den ene ende og en LCD-skærm i den anden ende. Der er også en on/off-knap og en udløser, en berøringsfølsom zoom-stribe og en usb-port.

Tricket består i, at kameraet både registrerer farve, intensitet og retning af det indkommende lys. Normale kameraer gemmer ikke informationer om lysets retning.
 
Lytro lover, at kameraet er klar til at tage det første billede, allerede ét sekund efter det er tændt, og billederne tages øjeblikkeligt, uden at man skal vente på autofokus.

Lysfelt-kameraet kan købes direkte hos producenten, og det koster omkring 2.200 kr. i en udgave med 8 GB hukommelse og 2.700 kr. med 16 GB.

Lytro sender selv kun i USA, men du kan bruge en af de mange tjenester, der tilbyder at videresende pakker fra USA, og producenten har også forhandlere i en række andre lande.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S