Julegodten: Kamera sørger for at dit billede altid har perfekt fokus

Træt af uskarpe billeder? Så prøv med et lysfelt-kamera, hvor du kan ændre fokus, når billedet er taget.

Artikel top billede

Fotografiet har eksisteret i mere end 100 år, og man skulle tro, at det efterhånden er svært at finde på nye revolutionerende ideér. Men amerikanske Lytro sælger nu det første lysfelt-kamera, der beskrives som intet mindre end en revolution inden for fotografi.

Med et lysfeltkamera skal du ikke længere indstille fokus, når du tager et billede. I stedet kan du frit ændre fokus, når billedet er taget, og dermed bestemme, hvilke dele af billedet der skal være skarpe.

Det usædvanlige kamera ligner heller ikke et almindeligt fotoapparat. Det er en aflang kasse med en linse i den ene ende og en LCD-skærm i den anden ende. Der er også en on/off-knap og en udløser, en berøringsfølsom zoom-stribe og en usb-port.

Tricket består i, at kameraet både registrerer farve, intensitet og retning af det indkommende lys. Normale kameraer gemmer ikke informationer om lysets retning.
 
Lytro lover, at kameraet er klar til at tage det første billede, allerede ét sekund efter det er tændt, og billederne tages øjeblikkeligt, uden at man skal vente på autofokus.

Lysfelt-kameraet kan købes direkte hos producenten, og det koster omkring 2.200 kr. i en udgave med 8 GB hukommelse og 2.700 kr. med 16 GB.

Lytro sender selv kun i USA, men du kan bruge en af de mange tjenester, der tilbyder at videresende pakker fra USA, og producenten har også forhandlere i en række andre lande.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos