Julegodten: Kamera sørger for at dit billede altid har perfekt fokus

Træt af uskarpe billeder? Så prøv med et lysfelt-kamera, hvor du kan ændre fokus, når billedet er taget.

Artikel top billede

Fotografiet har eksisteret i mere end 100 år, og man skulle tro, at det efterhånden er svært at finde på nye revolutionerende ideér. Men amerikanske Lytro sælger nu det første lysfelt-kamera, der beskrives som intet mindre end en revolution inden for fotografi.

Med et lysfeltkamera skal du ikke længere indstille fokus, når du tager et billede. I stedet kan du frit ændre fokus, når billedet er taget, og dermed bestemme, hvilke dele af billedet der skal være skarpe.

Det usædvanlige kamera ligner heller ikke et almindeligt fotoapparat. Det er en aflang kasse med en linse i den ene ende og en LCD-skærm i den anden ende. Der er også en on/off-knap og en udløser, en berøringsfølsom zoom-stribe og en usb-port.

Tricket består i, at kameraet både registrerer farve, intensitet og retning af det indkommende lys. Normale kameraer gemmer ikke informationer om lysets retning.
 
Lytro lover, at kameraet er klar til at tage det første billede, allerede ét sekund efter det er tændt, og billederne tages øjeblikkeligt, uden at man skal vente på autofokus.

Lysfelt-kameraet kan købes direkte hos producenten, og det koster omkring 2.200 kr. i en udgave med 8 GB hukommelse og 2.700 kr. med 16 GB.

Lytro sender selv kun i USA, men du kan bruge en af de mange tjenester, der tilbyder at videresende pakker fra USA, og producenten har også forhandlere i en række andre lande.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect