Julegodten: Lad BMW designe din mus

Her er computermusen med et radikalt anderledes design, som garanteret vil vække opmærksomhed på dit skrivebord.

Artikel top billede

BMW's designere har udviklet den nye Level 10 M computermus sammen med Thermaltake, som nok er bedst kendt for sine pc-kabinetter og andet udstyr til entusiastiske selvbyggere. Musen har et meget unikt design med en åben ramme og indbygget lys i syv forskellige farver.

Level 10 M bliver markedsført som computermusens svar på en sportsvogn. Den bruger et let metal, der også anvendes i luftfarten, og den har et specielt system til luftcirkulation, som skal forhindre svedige hænder.

Musen henvender sig tydeligt til spilfolket med sine elleve knapper og en Z-tast, der kan bruges til at skifte mellem fem foruddefinerede profiler.

Det skulle være en meget nøjagtig - opløsningen bliver angivet til 8.200 dpi. Det er selvfølgelig især en fordel i spil, hvor markøren skal places meget nøjagtigt.

Level 10 M sælges for 100 dollar i fire farvevarianter. Det er ikke en trådløs mus, så man slipper desværre ikke for det medfølgende usb-kabel.

Den moderne computermus fik sit store gennembrud med de grafiske brugerflader i 1980'erne, og de fleste mus ligner efterhånden hinanden til forveksling. BMW har skabt et produkt, der bryder med de kendte design-normer for mus.

Samarbejdet mellem BMW Designworks og Thermaltake har også resulteret i det meget usædvanlige Level 10 pc-kabinet. Det er en kolos på 30 kilo, som ligner en bilmotor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S