Julegodten: Lad BMW designe din mus

Her er computermusen med et radikalt anderledes design, som garanteret vil vække opmærksomhed på dit skrivebord.

Artikel top billede

BMW's designere har udviklet den nye Level 10 M computermus sammen med Thermaltake, som nok er bedst kendt for sine pc-kabinetter og andet udstyr til entusiastiske selvbyggere. Musen har et meget unikt design med en åben ramme og indbygget lys i syv forskellige farver.

Level 10 M bliver markedsført som computermusens svar på en sportsvogn. Den bruger et let metal, der også anvendes i luftfarten, og den har et specielt system til luftcirkulation, som skal forhindre svedige hænder.

Musen henvender sig tydeligt til spilfolket med sine elleve knapper og en Z-tast, der kan bruges til at skifte mellem fem foruddefinerede profiler.

Det skulle være en meget nøjagtig - opløsningen bliver angivet til 8.200 dpi. Det er selvfølgelig især en fordel i spil, hvor markøren skal places meget nøjagtigt.

Level 10 M sælges for 100 dollar i fire farvevarianter. Det er ikke en trådløs mus, så man slipper desværre ikke for det medfølgende usb-kabel.

Den moderne computermus fik sit store gennembrud med de grafiske brugerflader i 1980'erne, og de fleste mus ligner efterhånden hinanden til forveksling. BMW har skabt et produkt, der bryder med de kendte design-normer for mus.

Samarbejdet mellem BMW Designworks og Thermaltake har også resulteret i det meget usædvanlige Level 10 pc-kabinet. Det er en kolos på 30 kilo, som ligner en bilmotor.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S