Julegodten: Lad BMW designe din mus

Her er computermusen med et radikalt anderledes design, som garanteret vil vække opmærksomhed på dit skrivebord.

Artikel top billede

BMW's designere har udviklet den nye Level 10 M computermus sammen med Thermaltake, som nok er bedst kendt for sine pc-kabinetter og andet udstyr til entusiastiske selvbyggere. Musen har et meget unikt design med en åben ramme og indbygget lys i syv forskellige farver.

Level 10 M bliver markedsført som computermusens svar på en sportsvogn. Den bruger et let metal, der også anvendes i luftfarten, og den har et specielt system til luftcirkulation, som skal forhindre svedige hænder.

Musen henvender sig tydeligt til spilfolket med sine elleve knapper og en Z-tast, der kan bruges til at skifte mellem fem foruddefinerede profiler.

Det skulle være en meget nøjagtig - opløsningen bliver angivet til 8.200 dpi. Det er selvfølgelig især en fordel i spil, hvor markøren skal places meget nøjagtigt.

Level 10 M sælges for 100 dollar i fire farvevarianter. Det er ikke en trådløs mus, så man slipper desværre ikke for det medfølgende usb-kabel.

Den moderne computermus fik sit store gennembrud med de grafiske brugerflader i 1980'erne, og de fleste mus ligner efterhånden hinanden til forveksling. BMW har skabt et produkt, der bryder med de kendte design-normer for mus.

Samarbejdet mellem BMW Designworks og Thermaltake har også resulteret i det meget usædvanlige Level 10 pc-kabinet. Det er en kolos på 30 kilo, som ligner en bilmotor.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S