Julegodten: Sig mini til din computer

Raspberry Pi er nørdens ultimative våde drøm. Den lille og billige computer bringer dig tilbage til computer-alderens rødder.

Artikel top billede

Et af årets mest omtalte og samtidig billigste nye it-produkter må være den lille britiske Raspberry Pi, som formentlig er den perfekte julegave fra nørd-far til sin søn (eller datter). I en tid hvor afstanden mellem computer og bruger bliver stadig større - hvor muligheden for at rode med systemet og installere egne applikationer begrænses stadig mere - er Raspberry Pi som en tidsrejse tilbage til computer-alderens begyndelse.

Her er en ganske simpel computer uden dikkedarer, hvor man kan få lov til at fifle og lære om teknikken. Den britiske opfinder David Braben har da også tænkt sig, at Raspberry Pi skal uddeles til skoleelever. Til en pris på mindre end 200 kroner sprænger den lille computer ikke noget budget.

De tekniske specifikationer er ikke imponerende. Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Den booter fra et SD-kort og kører med Linux som operativsystem.

Men Raspberry Pi kan meget mere, end man skulle tro. I Storbritannien har man således bygget en supercomputer med 64 Raspberry Pi-supercomputere og Lego-klodser. Det er nok ikke helt forkert at betegne Raspberry Pi som computer-verdenens svar på Lego: den er billig, den fremmer kreativitet og læring og den inspirerer til at finde på nye anvendelses-muligheder.

Det vigtigste er nok, at det er rigtig sjovt at lege med den lille computer og opleve, hvordan den kan vækkes til live med kode og lidt teknisk snilde. Den gamle ånd fra Homebrew Computer Club - hvor hobbybyggerne fandt sammen om at mestre teknikken - lever stadig. Dermed er Raspberry Pi også en slags anti-iPhone i en gadget-præget tidsalder.

Det mest brugeruvenlige produkt, som du nogensinde kommer til at købe. Men også et produkt, der gør dig - eller dine børn - klogere på den teknik, der driver vores moderne samfund.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S