Julegodten: Sig mini til din computer

Raspberry Pi er nørdens ultimative våde drøm. Den lille og billige computer bringer dig tilbage til computer-alderens rødder.

Artikel top billede

Et af årets mest omtalte og samtidig billigste nye it-produkter må være den lille britiske Raspberry Pi, som formentlig er den perfekte julegave fra nørd-far til sin søn (eller datter). I en tid hvor afstanden mellem computer og bruger bliver stadig større - hvor muligheden for at rode med systemet og installere egne applikationer begrænses stadig mere - er Raspberry Pi som en tidsrejse tilbage til computer-alderens begyndelse.

Her er en ganske simpel computer uden dikkedarer, hvor man kan få lov til at fifle og lære om teknikken. Den britiske opfinder David Braben har da også tænkt sig, at Raspberry Pi skal uddeles til skoleelever. Til en pris på mindre end 200 kroner sprænger den lille computer ikke noget budget.

De tekniske specifikationer er ikke imponerende. Den lille computer i kreditkort-format indeholder en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Den booter fra et SD-kort og kører med Linux som operativsystem.

Men Raspberry Pi kan meget mere, end man skulle tro. I Storbritannien har man således bygget en supercomputer med 64 Raspberry Pi-supercomputere og Lego-klodser. Det er nok ikke helt forkert at betegne Raspberry Pi som computer-verdenens svar på Lego: den er billig, den fremmer kreativitet og læring og den inspirerer til at finde på nye anvendelses-muligheder.

Det vigtigste er nok, at det er rigtig sjovt at lege med den lille computer og opleve, hvordan den kan vækkes til live med kode og lidt teknisk snilde. Den gamle ånd fra Homebrew Computer Club - hvor hobbybyggerne fandt sammen om at mestre teknikken - lever stadig. Dermed er Raspberry Pi også en slags anti-iPhone i en gadget-præget tidsalder.

Det mest brugeruvenlige produkt, som du nogensinde kommer til at købe. Men også et produkt, der gør dig - eller dine børn - klogere på den teknik, der driver vores moderne samfund.

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S