Julegodten: Her er den perfekte gave til nørd-far

Twine er en gadget, der ligner et stykke sæbe, men i virkeligheden er det den perfekte julegave til den digitale gør-det-selv-mand.

Artikel top billede

Det ligner et stort stykke sæbe.

Men i virkeligheden er den lille farvestrålende dims et smart stykke teknologi ved navn Twine.

Selv om Twine ikke er større end en pakke cigaretter, gemmer den på en lang række sensorer, der blandt andet kan registrere bevægelser og temperaturændringer.

Herudover har den en indbygget internetforbindelse, der gør den i stand til at sende dig en mail eller en sms-besked, hvis en af målerne giver et udslag.

Til nørder og sommerhusejere

Det er ikke bare den perfekte julegave til en ægte geek-dad. 

Det er også en ganske praktisk løsning, hvis du eksempelvis har et sommerhus.  

Her kan du have en Twine liggende, der sender dig en besked, når temperaturen ryger under frysepunktet, og du skal ud og skrue op for varmen, hvis du vil undgå frostskader. 

Hvis vi skal tro virksomheden bag Twine, Supermechanical, er det supersimpelt at indstille Twine. Du behøver hverken installere programmer eller have kendskab til programmering for at få Twine til at virke. 

Du skal blot logge ind på Twines hjemmeside, hvor du kan indstille enheden ved opstille nogle simple regler, som minder om dem, der bruges på hjemmesiden If This Then That.

Eksempelvis kan du lave en regel, der træder i kraft, når temperaturen falder til under 10 grader. Når det sker, kan du vælge en handling, som Twine skal udføre. Typisk vil det være, at den skal sende en sms eller mail med en selvvalgt tekst.

Kreative ideer

På Twines hjemmeside findes der et debatforum, hvor du kan hente masser af inspiration til, hvordan du kan anvende din Twine.

Den koster 99 dollar eller knap 570 kroner (eksklusive forsendelse) i en basisudgave, der kun har Wi-Fi, indbygget temperatursensor samt en sensor, der registrerer, om Twine vender med fronten opad eller nedad.  

Men du kan også vælge dyrere udgaver, der blandt andet indeholder en fugtsensor og en magnetisk sensor, der kan registrere, hvis en magnet nærmer sig eller fjerner sig fra enheden. Sidstnævne kan eksempelvis bruges, hvis du vil have Twine til at give dig besked, hvis en dør eller skuffe bliver åbnet. 

Den dyreste Twine sælges til 175 dollar, altså cirka 1.000 kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job