Julegodten: Hold retro-jul med denne seje flippermaskine

Lav din iPad om til en flippermaskine og få revanche for teenageårenes sviende nederlag på den lokale grillbar.

Artikel top billede

Hvis du er gammel nok, husker du sikkert flippermaskinerne fra den lokale grillbar i 80'erne og 90'erne. 

Men efterhånden som spillemaskinerne er blevet afløst af spillekonsoller i hjemmet, er det næsten blevet umuligt at finde en ægte flippermaskine.

Nu kan du dog få dig et gedigent retro-trip, hvis du køber eller ønsker dig Duo Pinball iPad Controller, der kan forvandle din iPad til en flippermaskine

Med Duo Pinball iPad Controller placerer du din iPad i en holder, der  har en knap på hver side og en fjeder, der kan skyde den virtuelle flipperkugle afsted.

Bruger bluetooth

Du tilslutter Duo Pinball iPad Controller til din iPad ved hjælp af bluetooth, og som i de gode gamle dage er det tilmed muligt at snyde ved at ryste maskinen.

Virker maskinen som lovet, skal du blot selv tilsætte lidt friturestank og acne-plaget hud, og så er det næsten som at være 14 år igen. 

Duo Pinball iPad Controller koster 449 kroner og kan købes via Apples danske netbutik.

Med Duo Pinball iPad Controller følger desuden adgang til en flippermaskine-app med fem gratis spil. Du skal dog være opmærksom på, at det ifølge vores oplysninger er den eneste app, maskinen virker med.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Djurslands Bank

IT-supporter til Djurslands Bank

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks