Julegodten: Hold retro-jul med denne seje flippermaskine

Lav din iPad om til en flippermaskine og få revanche for teenageårenes sviende nederlag på den lokale grillbar.

Artikel top billede

Hvis du er gammel nok, husker du sikkert flippermaskinerne fra den lokale grillbar i 80'erne og 90'erne. 

Men efterhånden som spillemaskinerne er blevet afløst af spillekonsoller i hjemmet, er det næsten blevet umuligt at finde en ægte flippermaskine.

Nu kan du dog få dig et gedigent retro-trip, hvis du køber eller ønsker dig Duo Pinball iPad Controller, der kan forvandle din iPad til en flippermaskine

Med Duo Pinball iPad Controller placerer du din iPad i en holder, der  har en knap på hver side og en fjeder, der kan skyde den virtuelle flipperkugle afsted.

Bruger bluetooth

Du tilslutter Duo Pinball iPad Controller til din iPad ved hjælp af bluetooth, og som i de gode gamle dage er det tilmed muligt at snyde ved at ryste maskinen.

Virker maskinen som lovet, skal du blot selv tilsætte lidt friturestank og acne-plaget hud, og så er det næsten som at være 14 år igen. 

Duo Pinball iPad Controller koster 449 kroner og kan købes via Apples danske netbutik.

Med Duo Pinball iPad Controller følger desuden adgang til en flippermaskine-app med fem gratis spil. Du skal dog være opmærksom på, at det ifølge vores oplysninger er den eneste app, maskinen virker med.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo