Julegodten: Hold retro-jul med denne seje flippermaskine

Lav din iPad om til en flippermaskine og få revanche for teenageårenes sviende nederlag på den lokale grillbar.

Artikel top billede

Hvis du er gammel nok, husker du sikkert flippermaskinerne fra den lokale grillbar i 80'erne og 90'erne. 

Men efterhånden som spillemaskinerne er blevet afløst af spillekonsoller i hjemmet, er det næsten blevet umuligt at finde en ægte flippermaskine.

Nu kan du dog få dig et gedigent retro-trip, hvis du køber eller ønsker dig Duo Pinball iPad Controller, der kan forvandle din iPad til en flippermaskine

Med Duo Pinball iPad Controller placerer du din iPad i en holder, der  har en knap på hver side og en fjeder, der kan skyde den virtuelle flipperkugle afsted.

Bruger bluetooth

Du tilslutter Duo Pinball iPad Controller til din iPad ved hjælp af bluetooth, og som i de gode gamle dage er det tilmed muligt at snyde ved at ryste maskinen.

Virker maskinen som lovet, skal du blot selv tilsætte lidt friturestank og acne-plaget hud, og så er det næsten som at være 14 år igen. 

Duo Pinball iPad Controller koster 449 kroner og kan købes via Apples danske netbutik.

Med Duo Pinball iPad Controller følger desuden adgang til en flippermaskine-app med fem gratis spil. Du skal dog være opmærksom på, at det ifølge vores oplysninger er den eneste app, maskinen virker med.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS