Brud i standard for fremtidens globale mobiltelefoner

Mobiltelefoner og terminaler fra japanske NTT DoCoMos tredje generations mobiltelefonsystem, kommer ikke til at fungere i Europa med den teknik, firmaet aktuelt anvender. Det sker på trods af, der er internationale standarder for det.

Indhold

Japanske NTT DoCoMo har valgt egen teknologi til tredje generations (3G) mobiltelefoner, og det giver konflikt med den globale standard for ensartede mobiltelefon-systemer.

Trods et stort arbejde for at standardisere verdens mobiltelefoner, ser det ud til at der kommer to forskellige WCDMA-systemer til transmissionen af data og samtaler. Og de kan ikke anvendes sammen. Det skriver det svenske blad ElektronikTidningen. WCDMA er transmissionteknologi til tredje generations mobiltelefoner, som der bliver arbejdet på verden over. Mens amerikanerne i diskussionen om den globale standard foretrak en anden version kaldet CDMA2000 til den tredje generations mobiltelefoner, var Europa og Japan nogenlunde enige om Wideband-CDMA.

Men nu kommer der i praksis to forskellige WCDMA-systemer på markedet, hvor den ene følger den internationale standard, som organisationen 3GPP udarbejder, og den anden er en version fra NTT Docomo.

Japanske NTT Docomo har succes med deres eget i-mode system for informationsservices over mobiltelefoner, og de ligger i førerfeltet i kapløbet om at etablere et 3G mobiltelefonsystem. Det skyldes de har udviklet deres egen teknologi. Istedet for at vente på, at den globale standard bliver endelig afsluttet og taget i anvendelse, bruger de deres egne løsninger. Den teknologi følger ikke den internationale standard, der er blevet forsinket. En repræsentant fra Telia udtaler, at det kan blive meget dyrt at opgradere NTT DoCoMo's tredje generations produkter, så de kan tale sammen med standardsystemet.

Konflikten mellem netværksløsningerne opdeler markedet, det giver problemer med overførelse af kommunikation på tværs af systemer, og brugerne kan ikke anvende samme mobiltelefonapparater de forskellige steder. NTT DoCoMos mobiltelefon produkter kommer ikke til at fungere i Europa. Svenske Telia starter norsk 3G-mobiltelefoni sidst på året og et 3G-netværk i Finland i januar 2002. De følger standarden, så NTT DoCoMo's apparater kan ikke bruges her.

Ericsson er verdens største televirksomhed med omsætning på 31,7 milliarder dollar, efterfulgt af Nortel og Nokia. Ericsson leverer også WDCMA-udstyr til Japan. De leverer en type produkter, som går til NTT DoCoMo bygget med en kombination af WCDMA og japanernes mobiltelefonsystem PDC. Samtidig leverer de produkter, som følger de internationale WCDMA-standarder. NTT DoCoMo har planer om at opgradere deres net til international standard, når den tages i drift. Men ElektronikTidningen stiller spørgsmålet, hvorvidt NTT DoCoMo vil sende store mængder mobiltelefoner ud på markedet, som ikke følger den globale standard.

Det første tredje generations UMTS-net der sættes i drift i verden ser ud til at blive det, der er under etablering på Isle of Man, England. Det etableres af et datterselskab af det engelske BT, som dermed overhaler Japan.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S