Brud i standard for fremtidens globale mobiltelefoner

Mobiltelefoner og terminaler fra japanske NTT DoCoMos tredje generations mobiltelefonsystem, kommer ikke til at fungere i Europa med den teknik, firmaet aktuelt anvender. Det sker på trods af, der er internationale standarder for det.

Indhold

Japanske NTT DoCoMo har valgt egen teknologi til tredje generations (3G) mobiltelefoner, og det giver konflikt med den globale standard for ensartede mobiltelefon-systemer.

Trods et stort arbejde for at standardisere verdens mobiltelefoner, ser det ud til at der kommer to forskellige WCDMA-systemer til transmissionen af data og samtaler. Og de kan ikke anvendes sammen. Det skriver det svenske blad ElektronikTidningen. WCDMA er transmissionteknologi til tredje generations mobiltelefoner, som der bliver arbejdet på verden over. Mens amerikanerne i diskussionen om den globale standard foretrak en anden version kaldet CDMA2000 til den tredje generations mobiltelefoner, var Europa og Japan nogenlunde enige om Wideband-CDMA.

Men nu kommer der i praksis to forskellige WCDMA-systemer på markedet, hvor den ene følger den internationale standard, som organisationen 3GPP udarbejder, og den anden er en version fra NTT Docomo.

Japanske NTT Docomo har succes med deres eget i-mode system for informationsservices over mobiltelefoner, og de ligger i førerfeltet i kapløbet om at etablere et 3G mobiltelefonsystem. Det skyldes de har udviklet deres egen teknologi. Istedet for at vente på, at den globale standard bliver endelig afsluttet og taget i anvendelse, bruger de deres egne løsninger. Den teknologi følger ikke den internationale standard, der er blevet forsinket. En repræsentant fra Telia udtaler, at det kan blive meget dyrt at opgradere NTT DoCoMo's tredje generations produkter, så de kan tale sammen med standardsystemet.

Konflikten mellem netværksløsningerne opdeler markedet, det giver problemer med overførelse af kommunikation på tværs af systemer, og brugerne kan ikke anvende samme mobiltelefonapparater de forskellige steder. NTT DoCoMos mobiltelefon produkter kommer ikke til at fungere i Europa. Svenske Telia starter norsk 3G-mobiltelefoni sidst på året og et 3G-netværk i Finland i januar 2002. De følger standarden, så NTT DoCoMo's apparater kan ikke bruges her.

Ericsson er verdens største televirksomhed med omsætning på 31,7 milliarder dollar, efterfulgt af Nortel og Nokia. Ericsson leverer også WDCMA-udstyr til Japan. De leverer en type produkter, som går til NTT DoCoMo bygget med en kombination af WCDMA og japanernes mobiltelefonsystem PDC. Samtidig leverer de produkter, som følger de internationale WCDMA-standarder. NTT DoCoMo har planer om at opgradere deres net til international standard, når den tages i drift. Men ElektronikTidningen stiller spørgsmålet, hvorvidt NTT DoCoMo vil sende store mængder mobiltelefoner ud på markedet, som ikke følger den globale standard.

Det første tredje generations UMTS-net der sættes i drift i verden ser ud til at blive det, der er under etablering på Isle of Man, England. Det etableres af et datterselskab af det engelske BT, som dermed overhaler Japan.

Mere om samme emne

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S