Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Hackere har formået at stjæle 270 millioner kroner fra mere end 30.000 digitale bankkunder i Europa. Her er forklaringen på, hvordan man gør.

Artikel top billede

Læs også:
Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker

Kriminelle er vilde med hackerværktøjet Zeus

Godt 30.000 europæiske bankkonti er blevet lænset for det klækkelige beløb af 36 millioner euro, svarende til cirka 270 millioner kroner.

Sikkerhedsfirmaerne Check Point og Versafe har præsenteret detaljerne omkring det enorme digitale bankindbrud.

De er blevet fremlagt i en rapport kaldet: How 36 million was stolen via malware, hvor de to firmaer forklarer, hvordan det sofistikerede angreb fandt sted.

Ved hjælp af den berygtede Zeus-trojaner og anden ondsindet kode lykkedes det for angriberne at kapre både computere og mobiltelefoner fra tusindevis af bankkunder.

Du kan læse mere om Zeus her.

Først blev pc'erne smittet med skadelig koder, der siden spredte sig til telefonerne.

Herved fik angriberne kontrollen over de sms'er, som bliver anvendt til at godkende banktjenesterne, og på denne vis kan de omgå bankernes krav om dobbelt-authentication, som sms'erne indgår i med et transaktionsnummer.

Overførte uden sikkerhed

Med de stjålne informationer og adgangen til transaktionsnumre blev det muligt at overføre pengebeløb på mellem 500 og 250.000 euro fra ofrenes konti.

"Dagens cyber-angreb udnytter de nyeste sårbarheds-trends. Flere og flere benytter deres bank online og via mobiltelefon, som betyder, at vi kommer til at se mere målrettede angreb mod banker af denne type, og Eurograbber (betegnelse for angrebet, red.) er et klart eksempel," siger Gabi Reish, produktchef i Check Point.

Angrebet begyndte i Italien, men spredte sig hurtigt til Tyskland, Holland og Spanien.

I rapporten kan man desuden læse, at Android- og Blackberry-enheder er specielt udsat for denne type angreb.

Her kan rapporten læses i sin helhed (PDF).

Læs også:
Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker

Kriminelle er vilde med hackerværktøjet Zeus

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S