Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Hackere har formået at stjæle 270 millioner kroner fra mere end 30.000 digitale bankkunder i Europa. Her er forklaringen på, hvordan man gør.

Artikel top billede

Læs også:
Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker

Kriminelle er vilde med hackerværktøjet Zeus

Godt 30.000 europæiske bankkonti er blevet lænset for det klækkelige beløb af 36 millioner euro, svarende til cirka 270 millioner kroner.

Sikkerhedsfirmaerne Check Point og Versafe har præsenteret detaljerne omkring det enorme digitale bankindbrud.

De er blevet fremlagt i en rapport kaldet: How 36 million was stolen via malware, hvor de to firmaer forklarer, hvordan det sofistikerede angreb fandt sted.

Ved hjælp af den berygtede Zeus-trojaner og anden ondsindet kode lykkedes det for angriberne at kapre både computere og mobiltelefoner fra tusindevis af bankkunder.

Du kan læse mere om Zeus her.

Først blev pc'erne smittet med skadelig koder, der siden spredte sig til telefonerne.

Herved fik angriberne kontrollen over de sms'er, som bliver anvendt til at godkende banktjenesterne, og på denne vis kan de omgå bankernes krav om dobbelt-authentication, som sms'erne indgår i med et transaktionsnummer.

Overførte uden sikkerhed

Med de stjålne informationer og adgangen til transaktionsnumre blev det muligt at overføre pengebeløb på mellem 500 og 250.000 euro fra ofrenes konti.

"Dagens cyber-angreb udnytter de nyeste sårbarheds-trends. Flere og flere benytter deres bank online og via mobiltelefon, som betyder, at vi kommer til at se mere målrettede angreb mod banker af denne type, og Eurograbber (betegnelse for angrebet, red.) er et klart eksempel," siger Gabi Reish, produktchef i Check Point.

Angrebet begyndte i Italien, men spredte sig hurtigt til Tyskland, Holland og Spanien.

I rapporten kan man desuden læse, at Android- og Blackberry-enheder er specielt udsat for denne type angreb.

Her kan rapporten læses i sin helhed (PDF).

Læs også:
Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker

Kriminelle er vilde med hackerværktøjet Zeus

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS