Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Hackere har formået at stjæle 270 millioner kroner fra mere end 30.000 digitale bankkunder i Europa. Her er forklaringen på, hvordan man gør.

Artikel top billede

Læs også:
Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker

Kriminelle er vilde med hackerværktøjet Zeus

Godt 30.000 europæiske bankkonti er blevet lænset for det klækkelige beløb af 36 millioner euro, svarende til cirka 270 millioner kroner.

Sikkerhedsfirmaerne Check Point og Versafe har præsenteret detaljerne omkring det enorme digitale bankindbrud.

De er blevet fremlagt i en rapport kaldet: How 36 million was stolen via malware, hvor de to firmaer forklarer, hvordan det sofistikerede angreb fandt sted.

Ved hjælp af den berygtede Zeus-trojaner og anden ondsindet kode lykkedes det for angriberne at kapre både computere og mobiltelefoner fra tusindevis af bankkunder.

Du kan læse mere om Zeus her.

Først blev pc'erne smittet med skadelig koder, der siden spredte sig til telefonerne.

Herved fik angriberne kontrollen over de sms'er, som bliver anvendt til at godkende banktjenesterne, og på denne vis kan de omgå bankernes krav om dobbelt-authentication, som sms'erne indgår i med et transaktionsnummer.

Overførte uden sikkerhed

Med de stjålne informationer og adgangen til transaktionsnumre blev det muligt at overføre pengebeløb på mellem 500 og 250.000 euro fra ofrenes konti.

"Dagens cyber-angreb udnytter de nyeste sårbarheds-trends. Flere og flere benytter deres bank online og via mobiltelefon, som betyder, at vi kommer til at se mere målrettede angreb mod banker af denne type, og Eurograbber (betegnelse for angrebet, red.) er et klart eksempel," siger Gabi Reish, produktchef i Check Point.

Angrebet begyndte i Italien, men spredte sig hurtigt til Tyskland, Holland og Spanien.

I rapporten kan man desuden læse, at Android- og Blackberry-enheder er specielt udsat for denne type angreb.

Her kan rapporten læses i sin helhed (PDF).

Læs også:
Fem hackere bag Zeus-svindelnummer anholdt

Hackere scorer over en milliard kroner med trojaner

Hackere stjæler 50 mio. kroner fra engelske banker

Kriminelle er vilde med hackerværktøjet Zeus

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S