Ups! Vrede iPhone-brugere sov over sig

En del iPhone-brugere vågnede op til en ubehagelig overraskelse på årets første dag. Måske var du en af dem.

Artikel top billede

På Apples debatforum og på twitter vrimler det med vrede udbrud fra iPhone-brugere, der sov over sig 1. januar.

Da de frustrerede iPhone-brugere vågnede op, kunne de konstatere, at "forstyr ikke"-funktionen stadigvæk var aktiv flere timer efter det tidspunkt, hvor den var planlagt til at slukke.

Med "Forstyr ikke"-funktionen er det som navnet antyder muligt at planlægge, hvornår du ikke vil generes af telefonopkald, sms'er og notifikationer.

Funktionen har ingen indflydelse på de alarmer, du indstiller i iOS' indbyggede ur-app, men den slukker for notifikationer fra alle apps fra tredjepart.

Sidste år havde Apple et lignende problem med iOS, hvor de indstillede alarmer ikke virkede, som de skulle, den 1. januar.

Er du en af dem, der er berørt af problemet med "forstyr ikke"-funktionen", er der hjælp at hente. Blandt andet kan du følge disse råd:

1. Sluk for selve "forstyr ikke"-funktionen i indstillingerne.

2. Skift tidsplan i indstillingerne for funktionen. Skift derefter tilbage igen.

3. Vil du ikke forstyrres efter midnat, kan du indstille funktionen til at starte et minut før, altså 23.59.

4. Sluk og tænd din telefon.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision