Ups! Vrede iPhone-brugere sov over sig

En del iPhone-brugere vågnede op til en ubehagelig overraskelse på årets første dag. Måske var du en af dem.

Artikel top billede

På Apples debatforum og på twitter vrimler det med vrede udbrud fra iPhone-brugere, der sov over sig 1. januar.

Da de frustrerede iPhone-brugere vågnede op, kunne de konstatere, at "forstyr ikke"-funktionen stadigvæk var aktiv flere timer efter det tidspunkt, hvor den var planlagt til at slukke.

Med "Forstyr ikke"-funktionen er det som navnet antyder muligt at planlægge, hvornår du ikke vil generes af telefonopkald, sms'er og notifikationer.

Funktionen har ingen indflydelse på de alarmer, du indstiller i iOS' indbyggede ur-app, men den slukker for notifikationer fra alle apps fra tredjepart.

Sidste år havde Apple et lignende problem med iOS, hvor de indstillede alarmer ikke virkede, som de skulle, den 1. januar.

Er du en af dem, der er berørt af problemet med "forstyr ikke"-funktionen", er der hjælp at hente. Blandt andet kan du følge disse råd:

1. Sluk for selve "forstyr ikke"-funktionen i indstillingerne.

2. Skift tidsplan i indstillingerne for funktionen. Skift derefter tilbage igen.

3. Vil du ikke forstyrres efter midnat, kan du indstille funktionen til at starte et minut før, altså 23.59.

4. Sluk og tænd din telefon.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS