Ups! Vrede iPhone-brugere sov over sig

En del iPhone-brugere vågnede op til en ubehagelig overraskelse på årets første dag. Måske var du en af dem.

Artikel top billede

På Apples debatforum og på twitter vrimler det med vrede udbrud fra iPhone-brugere, der sov over sig 1. januar.

Da de frustrerede iPhone-brugere vågnede op, kunne de konstatere, at "forstyr ikke"-funktionen stadigvæk var aktiv flere timer efter det tidspunkt, hvor den var planlagt til at slukke.

Med "Forstyr ikke"-funktionen er det som navnet antyder muligt at planlægge, hvornår du ikke vil generes af telefonopkald, sms'er og notifikationer.

Funktionen har ingen indflydelse på de alarmer, du indstiller i iOS' indbyggede ur-app, men den slukker for notifikationer fra alle apps fra tredjepart.

Sidste år havde Apple et lignende problem med iOS, hvor de indstillede alarmer ikke virkede, som de skulle, den 1. januar.

Er du en af dem, der er berørt af problemet med "forstyr ikke"-funktionen", er der hjælp at hente. Blandt andet kan du følge disse råd:

1. Sluk for selve "forstyr ikke"-funktionen i indstillingerne.

2. Skift tidsplan i indstillingerne for funktionen. Skift derefter tilbage igen.

3. Vil du ikke forstyrres efter midnat, kan du indstille funktionen til at starte et minut før, altså 23.59.

4. Sluk og tænd din telefon.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS