Hackere angriber din Internet Explorer - hasteløsning udsendt

En målrettet angrebskampagne er i gang mod Internet Explorer. Microsoft har i al hast udgivet en Fix it-løsning af en udnyttet sårbarhed i Internet Explorer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har udgivet en midlertidig rettelse af en sårbarhed i ældre versioner af Internet Explorer, som aktivt udnyttes i angreb.

Sårbarheden er at finde i Internet Explorer i versionerne 6, 7 og 8.

De nyeste versioner af browseren, version 9 og 10, er ikke påvirket.

Microsoft udgiver fra tid til anden en hurtig såkaldt Fix it-løsning som midlertidig rettelse af en sårbarhed, mens der udvikles en permanent sikkerhedsopdatering.

Det sker især, hvis en sårbarhed anses for at udgøre en særlig stor risiko.

Microsoft offentliggjorde lørdag en sikkerhedsmeddelelse om problemet, der drejer sig om, hvordan Internet Explorer har adgang til "et objekt i hukommelsen, der er blevet slettet eller ikke allokeret korrekt."

Sårbarheden kan korrumpere browserens hukommelse på en måde, der gør det muligt for angribere at afvikle deres egen kode.

Drive by-download

Sårbarheden kan udnyttes, ved at brugeren blot besøger et skadeligt websted, hvilket er en af de farligste former for angreb og kaldes et drive by-download.

Ofrene behøver blot at besøge et kompromitteret websted, for at deres computere inficeres.

Hackere forsøger gerne at lokke ofre til deres skadelige websteder ved hjælp af spam-e-mail med links i.

Sikkerhedsleverandøren Symantec beskriver et sådant scenarie som et vandhuls-angreb.

I sidste uge blev det opdaget, at webstedet for den amerikanske tænketank Council on Foreign Relations, var et af de websteder, der var blevet kompromitteret til at levere et angreb, der udnytter denne sårbarhed.

Angrebet leverer et stykke malware ved navn Bifrose.

Det tilhører en malware-familie, der først blev opdaget i 2004. Bifrose er en bagdør, der gør det muligt for en angriber at stjæle filer fra offerets computer.

Symantec skriver, at antallet af angreb, der udnytter sårbarheden i Internet Explorer tilsyneladende er begrænset og koncentreret i Nordamerika, hvilket tyder på en målrettet angrebskampagne.

At angrebene allerede var i gang, før sårbarheden blev opdaget, tyder ifølge Symantec på, at kampagnen er "meget avanceret og har krævet adgang til ressourcer og kompetencer, der normalt ligger uden for de fleste hackeres evner."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S