Hackere angriber din Internet Explorer - hasteløsning udsendt

En målrettet angrebskampagne er i gang mod Internet Explorer. Microsoft har i al hast udgivet en Fix it-løsning af en udnyttet sårbarhed i Internet Explorer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har udgivet en midlertidig rettelse af en sårbarhed i ældre versioner af Internet Explorer, som aktivt udnyttes i angreb.

Sårbarheden er at finde i Internet Explorer i versionerne 6, 7 og 8.

De nyeste versioner af browseren, version 9 og 10, er ikke påvirket.

Microsoft udgiver fra tid til anden en hurtig såkaldt Fix it-løsning som midlertidig rettelse af en sårbarhed, mens der udvikles en permanent sikkerhedsopdatering.

Det sker især, hvis en sårbarhed anses for at udgøre en særlig stor risiko.

Microsoft offentliggjorde lørdag en sikkerhedsmeddelelse om problemet, der drejer sig om, hvordan Internet Explorer har adgang til "et objekt i hukommelsen, der er blevet slettet eller ikke allokeret korrekt."

Sårbarheden kan korrumpere browserens hukommelse på en måde, der gør det muligt for angribere at afvikle deres egen kode.

Drive by-download

Sårbarheden kan udnyttes, ved at brugeren blot besøger et skadeligt websted, hvilket er en af de farligste former for angreb og kaldes et drive by-download.

Ofrene behøver blot at besøge et kompromitteret websted, for at deres computere inficeres.

Hackere forsøger gerne at lokke ofre til deres skadelige websteder ved hjælp af spam-e-mail med links i.

Sikkerhedsleverandøren Symantec beskriver et sådant scenarie som et vandhuls-angreb.

I sidste uge blev det opdaget, at webstedet for den amerikanske tænketank Council on Foreign Relations, var et af de websteder, der var blevet kompromitteret til at levere et angreb, der udnytter denne sårbarhed.

Angrebet leverer et stykke malware ved navn Bifrose.

Det tilhører en malware-familie, der først blev opdaget i 2004. Bifrose er en bagdør, der gør det muligt for en angriber at stjæle filer fra offerets computer.

Symantec skriver, at antallet af angreb, der udnytter sårbarheden i Internet Explorer tilsyneladende er begrænset og koncentreret i Nordamerika, hvilket tyder på en målrettet angrebskampagne.

At angrebene allerede var i gang, før sårbarheden blev opdaget, tyder ifølge Symantec på, at kampagnen er "meget avanceret og har krævet adgang til ressourcer og kompetencer, der normalt ligger uden for de fleste hackeres evner."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S