Derfor blev Borger.dk ramt af stor-nedbrud

Sidste uges store nedbrud på Borger.dk kan skyldes flere ting, mener Digitaliseringsstyrelsen, som nu har lagt hovederne i blød for at finde en permanent sikring mod fremtidige kortslutninger.

Artikel top billede

Da Danmarks store borgerportal, Borger.dk, i sidste uge gik ned to dage i træk, skyldtes det et rekordstort rykind.

Det fortæller kontorchef Jimmy Kevin Pedersen fra Digitaliseringsstyrelsen.

"Vi havde i den første uge af 2013 omkring 400.000 besøgende mod normalt 300.000 på en uge," siger han og erkender, at det ikke er godt nok, at hjemmesiden brager ned trods den positive udvikling for sitet.

Og slet ikke efter, at Folketings-politikerne har besluttet, at danskerne fremover skal betjene sig selv på netop Borger.dk frem for at besøge borgerservicecentre og ringe til kommunerne med henblik på at spare en milliard kroner fremme i 2015.

"Kapaciteten skal naturligvis tilpasses de stigende besøgsmængder, så lige nu er vi gået i gang med at finde den rette balance mellem økonomi og kapacitet," siger Jimmy Kevin Pedersen.

I gang med analyserne

Udover det rekordstore antal besøgende, peger Jimmy Kevin Pedersen på, at nedbruddet kan skyldes, at sitet midt i 2012 blev opgraderet fra Microsoft Sharepoint 2007 til 2010.

Nogenlunde samtidig blev hjemmesiden også redesignet for at gøre den mere selvbetjeningsvenlig.

"Lige nu står vi over for en optimeringsøvelse med det redesignede site, så vi får tilpas kapacitet for pengene," lyder det fra Jimmy Kevin Pedersen.

Mere CPU og RAM

Ved sidste uges nedbrud onsdag og torsdag satte Borger.dk-leverandøren NNIT ekstra RAM og CPU'er ind torsdag, hvilket stabiliserede sitet.

Jimmy Kevin Pedersen vil på nuværende tidspunkt ikke sætte beløbsstørrelser på, når det gælder om at sikre en klippefast drift i fremtiden.

"Vi havde en forventning om, at vi havde kapacitet nok, men nu må vi altså til at kigge på en mere fremtidssikker løsninger," forklarer han og påpeger, at det forestående analysearbejde med hensyn til at sikre Borger.dk mod nedbrud på grund af overbelastning vil tage en uges tid.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S