Derfor blev Borger.dk ramt af stor-nedbrud

Sidste uges store nedbrud på Borger.dk kan skyldes flere ting, mener Digitaliseringsstyrelsen, som nu har lagt hovederne i blød for at finde en permanent sikring mod fremtidige kortslutninger.

Artikel top billede

Da Danmarks store borgerportal, Borger.dk, i sidste uge gik ned to dage i træk, skyldtes det et rekordstort rykind.

Det fortæller kontorchef Jimmy Kevin Pedersen fra Digitaliseringsstyrelsen.

"Vi havde i den første uge af 2013 omkring 400.000 besøgende mod normalt 300.000 på en uge," siger han og erkender, at det ikke er godt nok, at hjemmesiden brager ned trods den positive udvikling for sitet.

Og slet ikke efter, at Folketings-politikerne har besluttet, at danskerne fremover skal betjene sig selv på netop Borger.dk frem for at besøge borgerservicecentre og ringe til kommunerne med henblik på at spare en milliard kroner fremme i 2015.

"Kapaciteten skal naturligvis tilpasses de stigende besøgsmængder, så lige nu er vi gået i gang med at finde den rette balance mellem økonomi og kapacitet," siger Jimmy Kevin Pedersen.

I gang med analyserne

Udover det rekordstore antal besøgende, peger Jimmy Kevin Pedersen på, at nedbruddet kan skyldes, at sitet midt i 2012 blev opgraderet fra Microsoft Sharepoint 2007 til 2010.

Nogenlunde samtidig blev hjemmesiden også redesignet for at gøre den mere selvbetjeningsvenlig.

"Lige nu står vi over for en optimeringsøvelse med det redesignede site, så vi får tilpas kapacitet for pengene," lyder det fra Jimmy Kevin Pedersen.

Mere CPU og RAM

Ved sidste uges nedbrud onsdag og torsdag satte Borger.dk-leverandøren NNIT ekstra RAM og CPU'er ind torsdag, hvilket stabiliserede sitet.

Jimmy Kevin Pedersen vil på nuværende tidspunkt ikke sætte beløbsstørrelser på, når det gælder om at sikre en klippefast drift i fremtiden.

"Vi havde en forventning om, at vi havde kapacitet nok, men nu må vi altså til at kigge på en mere fremtidssikker løsninger," forklarer han og påpeger, at det forestående analysearbejde med hensyn til at sikre Borger.dk mod nedbrud på grund af overbelastning vil tage en uges tid.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,