Coinclick overvejer at lukke og slukke

Mikrobetalingstjenesten Coinclick, der ejes af bankerne og TDC, overvejer at smide håndklædet i ringen. Tjenesten har kun fået 27.500 brugere til dato. Målet var 100.000 ved årsskiftet. Direktøren tror, at fremtiden ser sort ud for rendyrkede mikrobetalings-tjenester.

Ledelse og bestyrelse hos mikrobetalings-tjenesten Coinclick overvejer i disse dage, om de skal fortsætte eller dreje nøglen om.

Det oplyser Lars Fruergaard, direktør i Coinclick, der ejes af firmaet Content Billing, som PBS, Nordea, Danske Bank og TDC står bag.

Lars Fruergaard mener, at Coinclick har haft svært ved at tiltrække brugere, fordi det er mislykkedes at få indholdsudbydere til at satse på mikrobetalinger - betalinger af små beløb over nettet.

- De manglende tjenester betyder, at vi ikke har fået så mange brugere, som vi håbede på. Brugerne holder sig væk, da de i realiteten ikke har det store at bruge betalingstjenesten til, siger direktøren.

27.500 brugere

Han oplyser, at Coinclick i dag har 27.500 brugere, hvilket er en fremgang i forhold til sidste forår, hvor der var 15.000. Men det får dog ikke direktøren til at juble.

- Det går simpelthen for langsomt. Vi overvejer nu, om der er en fremtid for mikrobetalinger herhjemme, siger han.

Og man forstår direktørens skuffelse. Sidste år meldte han nemlig ud, at Coinclick indledte en offensiv, der skulle skaffe op til 100.000 brugere inden årsskiftet. Det var nemlig det antal brugere, der skulle til, hvis Coinclick skulle give overskud.

Som et led i sidste års offensiv skød ejerne af Coinclik i april sidste år 15 millioner kroner i selskabet i frisk kapital, der skulle bruges til markedsføring og udvikling. Penge, der kan vise sig at være spildt, hvis bestyrelsen i Content Billing beslutter sig for, at Coinclick skal lukke.

Direktøren understreger, at der endnu ikke er truffet en endelig beslutning om Coinclicks fremtid, men medgiver, at markedet for rene mikrobetalingessystemer ser sort ud.

- Jeg tror, at det bliver svært at få rene mikrobetalingstjenester som Coinclick til at blive en god forretning, da mange sites i stigende grad udvikler deres egne betalingssystemer, siger direktøren.

Banker driver mikrobetalinger frem

Han tror dog fortsat på, at der er en fremtid for betalinger af små beløb over nettet, da både banker og teleselskaber vil skubbe på. Derfor tror han også, at hvis beslutningen bliver at lukke Coinclick, så fortsætter det i en eller anden form.

- Jeg kunne forestille mig, at det bliver i regi af bankerne, da de allerede råder over 1,4 millioner potentielle kunder. De vil kunne drive udviklingen af mikrobetalinger fremad, siger Lars Fruergaard.

En måske endnu mere oplagt mulighed kunne være TDC, der både råder over infrastruktur til mikrobetaling og kunder, men det tror direktøren ikke:

- Jeg tror snarere, at TDC vil gå ud i byen og købe tjenesterne end kaste sig over sit eget mikrobetalingssystem, vurderer han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura