Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Windows 8 har indbygget antivirus-software, men ifølge en test er Microsofts egen løsning slet ikke god nok. Se test-resultaterne her.

Artikel top billede

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Computerworld News Service: Med lanceringen af Windows 8 sidst i oktober 2012 har der været stort fokus på sikkerheden både i Microsofts egne rækker og hos eksterne sikkerhedseksperter.

En ny test viser, at Windows 8 lader 15 af de 100 mest udbredte former for malware slippe igennem forsvaret, selvom Microsofts eget indbyggede antivirusprogram er slået til.

Det er ikke godt nok, lyder det fra topchef Janus R. Nielsen fra sikkerhedssoftware-leverandøren MYSecurityCenter. Han tror, der er en stor risiko for, at Windows 8 bliver et af hackernes yndlingsmål i 2013.

Det store mål i 2013

Den prognose ligger på linje med konklusionerne fra det amerikanske sikkerhedsfirma Websense Security Labs, der i sin rapport 2013 Security Predictions advarer om, at Windows 8 i år vil være mål for datakriminelle.

"Microsofts arbejde med at skabe en ekstremt udviklervenlig platform vil blive taget vel imod af det data-kriminelle miljø, og sårbarheder vil blive udnyttet," skriver Websense.

"Windows 8 vil blive langt mere populært i løbet af året, da mange Windows 7-brugere vil opgradere til den nye platform og købe nye computere med Windows 8 præinstalleret. Hvad angår markedsandele, så vil det være en rigtig god forretning for svindlere at satse på Windows 8."

"Og i kombination med et skuffende sikkerhedsniveau, er der god grund til at udvise forsigtighed," advarer Nielsen.

Det viser Windows 8-testen

Han henviser til en test foretaget af antivirus-producenten Bitdefender, som i flere år er blevet kåret til at have verdens bedste antivirus-teknologi af den uafhængige testorganisation AV-Test.org. 

I Bitdefenders kontrollerede test af sikkerheden i Windows 8 blev det nye styresystem med (Windows Defender slået til) udsat for 385 af de mest udbredte former for malware fra de sidste seks måneder.

Resultaterne viser, at 15 procent af malwaren slipper igennem den indbyggede antivirus-software. Denne malware var i stand til at oprette bagdøre til systemet, aflure tastetryk og stjæle fortrolige oplysninger fra onlinespil.

MYSecurityCenter anvender BitDefenders teknologi i sine antivirus-produkter, så det skal nævnes, at virksomheden har en klar økonomisk interesse i at promovere BitDefender og generelt fremhæve behovet for et sikkerhedsprodukt fra en tredjepart. 

"Med lanceringen af Windows 8 er det første gang, Microsoft har opgraderet sit indbyggede spywarefilter, Windows Defender, til et antivirusprogram. Men jeg er overrasket over den relativt lave opdagelsesrate."

"Det er klart, at den indbyggede sikkerhedssoftware i Windows 8 er bedre end ingenting, men det kan let give en falsk tryghedsfornemmelse, hvis man tror, at Windows 8 beskytter 100 procent effektivt mod malware." 

"Det er der ikke noget antivirusprogram, der gør, men nogle programmer er mere effektive end andre, og at 15 procent slipper igennem, er for stor en andel til, at man bør føle sig tryg. Jeg mener, at det er for risikabelt at bruge Windows 8 uden en alternativ sikkerhedsløsning," kommenterer han.

Herudover tilføjer han, at man bør sikre sig, at man ikke har to antivirusprogrammer kørende samtidigt, da de kan være i konflikt med hinanden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job