Teleselskabet 3's kunder: I er altså ramt af nedbrud

3's kunder melder om længerevarende problemer på virksomhedens mobildatanetværk, men det kan 3 ikke selv nikke genkendende til.

Artikel top billede

Læs også:

3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Løsning på sms-koks trækker ud: 3-kunder må vente til mandag

Flere kunder meldte onsdag via 3's Facebook-side og via Twitter om et længerevarende nedbrug på 3's datanet i København.

Men det kan virksomheden ikke selv ikke genkendende til.

"Vores net var ikke nede i store dele af København. Vores netværk var nede mellem klokken 21 og 22," fortæller 3's kommunikationschef Stine Green Paulsen.

Hun fremhæver, at de brugere, der har skrevet, ikke har været ramt af et generelt nedbrud, men derimod har haft enkeltstående problemer.

"Vi modtager information fra vores netværksfolk, der monitorerer vores netværk, og det kan godt være, at der er én kunde, der har haft et problem i samme tidsrum, men der har ikke været et generelt netværksproblem," siger Stine Green Paulsen.'

3's netværksafdeling finder alle problemer selv

Ifølge kommunikationschef, har virksomhedens netværksafdeling, så godt styr på netværket, at virksomheden opdager alle generelle problemer helt selv.

Så jeres netværksafdeling opdager alt selv?

"De opdager jo ikke noget for den enkelte. Hvis personen har haft et enkeltstående netværksproblem, betyder det jo ikke, at andre har haft det på samme tidspunkt," fortæller hun.

Så kunderne kan ikke opleve generelle problemer, uden at jeres netværksafdeling opdager det?

"Der kan jo have været udfald ved hans mast på det tidspunkt, og det melder vi ikke ud, hvis det kun drejer sig om én mast. Det var ikke noget stort på problem, jeg havde for eksempel forbindelse under hele forløbet." fortæller Stine Green Paulsen.

Ifølge kommunikationschefen bestod problemet i, at kunderne ikke kunne oprette forbindelse til 3's netværk gennem den PDP-protokol, der bruges til at mobil-datakommunikation.

"Fejlsøgningen blev eskaleret videre til Ericsson, der løste problemet klokken 22:00. Sådan noget gang sker engang imellem," afslutter hun.

Læs også:
3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Løsning på sms-koks trækker ud: 3-kunder må vente til mandag

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Almegård Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S