Teleselskabet 3's kunder: I er altså ramt af nedbrud

3's kunder melder om længerevarende problemer på virksomhedens mobildatanetværk, men det kan 3 ikke selv nikke genkendende til.

Artikel top billede

Læs også:

3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Løsning på sms-koks trækker ud: 3-kunder må vente til mandag

Flere kunder meldte onsdag via 3's Facebook-side og via Twitter om et længerevarende nedbrug på 3's datanet i København.

Men det kan virksomheden ikke selv ikke genkendende til.

"Vores net var ikke nede i store dele af København. Vores netværk var nede mellem klokken 21 og 22," fortæller 3's kommunikationschef Stine Green Paulsen.

Hun fremhæver, at de brugere, der har skrevet, ikke har været ramt af et generelt nedbrud, men derimod har haft enkeltstående problemer.

"Vi modtager information fra vores netværksfolk, der monitorerer vores netværk, og det kan godt være, at der er én kunde, der har haft et problem i samme tidsrum, men der har ikke været et generelt netværksproblem," siger Stine Green Paulsen.'

3's netværksafdeling finder alle problemer selv

Ifølge kommunikationschef, har virksomhedens netværksafdeling, så godt styr på netværket, at virksomheden opdager alle generelle problemer helt selv.

Så jeres netværksafdeling opdager alt selv?

"De opdager jo ikke noget for den enkelte. Hvis personen har haft et enkeltstående netværksproblem, betyder det jo ikke, at andre har haft det på samme tidspunkt," fortæller hun.

Så kunderne kan ikke opleve generelle problemer, uden at jeres netværksafdeling opdager det?

"Der kan jo have været udfald ved hans mast på det tidspunkt, og det melder vi ikke ud, hvis det kun drejer sig om én mast. Det var ikke noget stort på problem, jeg havde for eksempel forbindelse under hele forløbet." fortæller Stine Green Paulsen.

Ifølge kommunikationschefen bestod problemet i, at kunderne ikke kunne oprette forbindelse til 3's netværk gennem den PDP-protokol, der bruges til at mobil-datakommunikation.

"Fejlsøgningen blev eskaleret videre til Ericsson, der løste problemet klokken 22:00. Sådan noget gang sker engang imellem," afslutter hun.

Læs også:
3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Løsning på sms-koks trækker ud: 3-kunder må vente til mandag

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S