Flere farlige 0-dagshuller fundet i helt ny Java

Så er der Java-alarm igen-igen. Den seneste opdatering, der netop er blevet skudt af sted, har nemlig vist sig at indeholde nye sårbarheder.

Artikel top billede

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Ny sårbarhed spøger i Java

Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering

Der er to huller.

Det kunne være den kedelige besked efter et tandlægebesøg, men det er rapporten til Oracle efter den opdatering, der netop er blevet sendt af sted i form af Java 7 opdatering 15.

Det er det polske sikkerhedsfirma, Security Explorations, der har opdaget to nye huller i Java, der begge kategoriseres som alvorlige.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Ifølge sikkerhedsforskerne i Security Explorations kan sårbarhederne bruges til at overtage en computer.

"Vi har set den seneste version, der blev frigivet den 19. februar, efter i sømmene. Her har vi fundet to nye sikkerhedshuller, som kan bruges til angreb, og som omgår den sandkasse-teknologi, der anvendes i Java 7 opdatering 15 (1.7.0_15-b03, red.), siger Adam Gowdiak fra det polske firma.

Sikkerhedsopdateringer med huller

Det er ikke første gang, at en opdatering fra Oracle glemmer at lukke alle huller.

Efter en hel stribe sikkerhedsproblemer frigav Oracle den 19. februar den seneste opdatering, der nu er blevet gennemhullet.

Før den blev der sendt en panik-opdatering af sted den 1. februar, som ligeledes viste sig at indeholde flere sårbarheder.
 
Rammer de store
Den seneste tids stribe af sårbarheder i Java mistænkes for at stå bag flere store angreb mod blandt andet Apple, Facebook og Microsoft.

Angrebene er angivelig udført ved, at der er lagt skadelig kode ind på de ansattes computere, som har haft Java installeret.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S