Flere farlige 0-dagshuller fundet i helt ny Java

Så er der Java-alarm igen-igen. Den seneste opdatering, der netop er blevet skudt af sted, har nemlig vist sig at indeholde nye sårbarheder.

Artikel top billede

Læs også:
Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Ny sårbarhed spøger i Java

Oracle kryber til korset - lover bedre Java-håndtering

Der er to huller.

Det kunne være den kedelige besked efter et tandlægebesøg, men det er rapporten til Oracle efter den opdatering, der netop er blevet sendt af sted i form af Java 7 opdatering 15.

Det er det polske sikkerhedsfirma, Security Explorations, der har opdaget to nye huller i Java, der begge kategoriseres som alvorlige.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Ifølge sikkerhedsforskerne i Security Explorations kan sårbarhederne bruges til at overtage en computer.

"Vi har set den seneste version, der blev frigivet den 19. februar, efter i sømmene. Her har vi fundet to nye sikkerhedshuller, som kan bruges til angreb, og som omgår den sandkasse-teknologi, der anvendes i Java 7 opdatering 15 (1.7.0_15-b03, red.), siger Adam Gowdiak fra det polske firma.

Sikkerhedsopdateringer med huller

Det er ikke første gang, at en opdatering fra Oracle glemmer at lukke alle huller.

Efter en hel stribe sikkerhedsproblemer frigav Oracle den 19. februar den seneste opdatering, der nu er blevet gennemhullet.

Før den blev der sendt en panik-opdatering af sted den 1. februar, som ligeledes viste sig at indeholde flere sårbarheder.
 
Rammer de store
Den seneste tids stribe af sårbarheder i Java mistænkes for at stå bag flere store angreb mod blandt andet Apple, Facebook og Microsoft.

Angrebene er angivelig udført ved, at der er lagt skadelig kode ind på de ansattes computere, som har haft Java installeret.

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S