SCO forhøjer krav mod IBM med 12 mia.

Unix-selskabet SCO forhøjer sit erstatningskrav mod IBM med 12 milliarder kroner. Det er anden gang, at SCO forhøjer kravet, som nu er på mere end 30 milliarder kroner. SCO mener, at IBM har indlemmet beskyttet Unix-kode i Linux.

Softwareselskabet SCO forhøjer nu det erstatningskrav, som selskabet har rettet mod IBM, med 12 milliarder kroner, så selskabets samlede krav nu når op på mere end 30 milliarder kroner.

Det sker, blot få dage inden en stor retshøring i SCO's sag mod IBM løber af stablen sidst på ugen.

I den kommende høring skal parterne præsentere de beviser, som de vil forelægge i den kommende retssag.

SCO presset

IBM og den amerikanske domstol, der skal behandle sagen, har presset SCO til at fremlægge specifikke eksempler på den Unix-kode, som SCO, der ejer koden, mener, at IBM har indlemmet i Linux-systemet.

Det er anden gang, at SCO ændrer indholdet i sit sagsanlæg, som oprindeligt blev anlagt i marts sidste år. SCO mener, at IBM bevidst har skadet selskabets forretning for at fremme sine egne forretninger inden for Linux.

SCO har tidligere forhøjet sit erstatningskrav i juni, hvor selskabet lagde omkring seks milliarder kroner oveni det oprindeligt krævede beløb.

IBM har for længst svaret igen ved at sagsøge SCO for at have distribueret IBM's Linux-teknologi uden tilladelse og for at have krænket selskabets teknologi-rettigheder.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job