Sådan får du langt mere gennemslagskraft i organisationen

Klumme: Som CIO får du mere og mere magt i organisationen. Se her, hvordan du sætter tonen og sikrer, at du bliver hørt.

Artikel top billede

Kravet til CIO'er i dag er blevet større.

Det er ikke længere sådan, at CIO'en er chef for en lukket gruppe af folk, der udelukkende hidkaldes til at eksekvere andres ideer eller løse it-problemer.

Kravet til CIO'er - og ønsket fra mange CIO'er ikke mindst - er, at de har en mere udadvendt rolle. Dette betyder i sidste ende også mere magt.

Mange CIO'er stræber efter at skabe en afdeling, man hidkalder som det første, når en ny forretnings­idé opstår et sted i virksomheden.

Eller endnu bedre: Man stræber efter at være der, når ideen opstår eller at udvikle den selv.

Mere indflydelse

Ifølge en amerikansk undersøgelse, foretaget blandt 563 CIO'er i amerikanske virksomheder, oplever hele 20 procent, at deres it-afdelinger ses som strategisk forretningsudviklende på lige fod med andre afdelinger i virksomheden og altså ikke "blot" som dem, der aktiverer forretningsstrategier.

Det er en stigning på fem procent i forhold til sidste år.

De fleste ligger dog i midten: 32 procent opfattes som indflydelsesrig samarbejdspartner, 26 procent som tjenesteudbyder og 15 procent som costcenter.

Men tendensen peger mere og mere i retning af en mere udadvendt CIO med større indflydelse.

Men hvad betyder det så i praksis for en CIO at skulle til at være mere udadvendt?

For nogle kan det betyde et "nyt sprog" - eller sagt på en anden måde:

At man som CIO skal lære at oversætte sit eget "sprog", så resten af virksomheden forstår de nye strategiske tiltag.

Samtidig handler det om at promovere sin afdeling både internt og eksternt; forstået på den måde, at det kan være en god ide for en CIO at tage på kundebesøg hos virksomhedens kunder.

Dels for at få feedback på nuværende løsninger, dels for at få input til eventuelle nye skræddersyede løsninger til gavn for kunden, og som potentielt kan blive til nye generelle forretningsområder for CIO'ens egen virksomhed.

Internt vil den nye udadvendte rolle også betyde en mere synlig rolle for CIO'en.

Rent praktisk kan man forestille sig, at man som CIO skal til at holde flere oplæg for resten af virksomheden.

At man måske skal være en del af direktionen eller topledelsen og i det hele taget indgå i nye relationer og samarbejder på kryds og tværs af organisationen, hvorfor det at kunne kommunikere vil være essentielt.

Her kommer fem hurtige råd til, hvordan du sætter tonen som ny udadvendt CIO og sikrer, at du bliver hørt og ikke mindst får indflydelse:

Sådan bliver du hørt og får indflydelse

Politiker-metoden

Når du eksempelvis skal holde et oplæg, så husk, at simple budskaber er dem, tilhørerne tager med sig.

Du har helt sikkert masser af budskaber, men kog dem ned til de tre vigtigste, mere kan man som tilhører ikke rumme.

Vend tilbage til dine budskaber i din præsentation igen og igen for på den måde at sikre, at de bliver hørt.

Din krop taler for dig

Tænk over din brug af kropssprog og toneleje samt mimik. Undersøgelser viser, at størstedelen af den information, vi udveksler kommunikativt, udtrykkes non-verbalt.

Kun omkring syv procent af det, der udtrykkes verbalt, modtages af kommunikationspartneren. D

en non-verbale kommunikation udgør derfor den primære kommunikation mellem dig og andre mennesker.

Del dine tanker og successer

Brug de interne kanaler og platforme til at fortælle om, hvad det er, I laver, tænker, arbejder med, ser af problemstillinger, ideudvikler, succeshistorier osv.

På den måde brander I jeres afdeling og engagerer resten af organisationen i jeres arbejde.

Søg indflydelse som afdeling

Motiver dine medarbejdere til at deltage i grupper på tværs af organisationen og indgå i alle tænkelige netværk og tværfaglige samarbejder.

Det vil både være gavnligt for dine medarbejdere og for afdelingens indflydelse i organisationen.

Bliv en del af topledelsen

Gå efter at blive en del af topledelsen. Det er en helt naturlig plads for en CIO, og det er selvsagt her, at du får den største magt i forhold til strategier og fremtiden for virksomheden.

Markus Bjørn Kraft er CEO i Kraft & Partners A/S.

Computerworlds klummer er alene udtryk for skribentens egne holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S