Sådan vil Statens IT gøre sine mange utilfredse kunder glade igen

Statens It forsøger af al magt at få gjort sine utilfredse kunder glade igen. Se her, hvordan det skal ske.

Artikel top billede

Læs også: Statens IT foretager stor intern rokade efter bøvl

Derfor er pc-projekt til 100 millioner kroner forsinket

Steve Balmer: Dannelsen af Statens IT er en udfordring

Kunderne hos Statens It er utilfredse med servicen, viser flere tilfredshedsmålinger.

"Vi arbejder målrettet med at rette op på tilfredsheden hos kunderne," fortæller direktør Michael Ørnø fra Statens It.

Vurderingerne i målingerne ligger i snit på 2,9 på en fem-skala, hvor fem er bedst. Men målet er 3,7, så der er meget lang vej igen, forklarer direktøren.

Allerede i marts 2013 skrev Computerworld om en større rokade hos Statens It, der netop skyldes bøvl og problemer hos kunderne.

Michael Ørnø forklarer på et interviewmøde på Gammel Kongevej med Computerworld - Version2 og Børsen har også været inviteret til lignende møder - at der har været problemer med nedetider og responstider på at få løst problemer.

Da Michael Ørnø begyndte i jobbet for nylig, var der slet ikke sat mål op for, hvor hurtigt problemer skulle løses.

Nu har man oprettet "tæskehold", der med direktørens egne ord skal tæske problemerne ude ved kunderne.

Michael Ørnø, der i øvrigt dagligt selv cykler rundt og besøger kunderne, fortæller, at han mener, at udviklingen er ved at vende.

"Det er et meget vigtigt mål for Statens It, som helst skal være usynlige i form af, at alt it bare virker," forklarer han.

Betaling på timebasis

Samtidig er styrelsen under Finansministeriet fra 1. januar 2013 gået over til at være finansieret via betaling per time, server med videre - fremfor blot at have overtaget it-pengene som de enkelte ministerier havde fået bevilliget.

Ergo blev merforbrug af eksempelvis servere som udgangspunkt afholdt inden for den bevilling, der nu engang var overført.

Faktisk er de første regninger til ministerierne ved at blive opgjort.

"Det har været en svær opgave at udregne, men vi mener at have ramt det rigtigt," siger han.

Han peger på, at flere systemer med videre måske deles mellem ministerier, hvilket også gør øvelsen svær.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S