Her er årsagen: Derfor gik Eniro ned

Nyt angreb lammer dansk virksomhed. Denne gang gik det udover alle Eniro-koncernens hjemmesider.

Artikel top billede

Endnu en gang rammes danske hjemmesider af DDoS-angreb. Denne gang gik det udover Eniro's krak.dk, dgs.dk og eniro.dk.

"Vi oplevede unormalt høje trafikmængder hos vores hjemmesider," fortæller Kristoffer Apollo, der er communication manager hos Eniro.

Udover krak.dk, som ifølge FDIM's statistik, er Danmarks tredje mest besøgte hjemmeside, blev Eniro koncernens svenske, norske og polske hjemmesider også ramt af angrebet.

Det var derfor stort set umuligt at besøge de populære hjemmesider i tidsrummet mellem klokken 11 og 13, hvor DDoS-angrebet raserede.

Eniro kan dermed skrive sig på listen over danske virksomheder og offentlige myndigheder, der over den seneste tid er blevet lammet af DDoS-angreb.

Eniro: Kender ikke motivet bag angrebet
Virksomheden ved endnu ikke, hvem angriberne er, og hvorfor siderne skulle lægges ned.

"Vores teknikere undersøger selvfølgelig stadig, hvordan angrebet opstod. Men fokus har først og fremmest været at få vores hjemmesider op at køre igen," siger Kristoffer Apollo.

Efter angrebet startede omkring klokken 11 i formiddags, blev virksomhedens sikkerhedsprocedure sat i gang.

"Derefter er der en periode på cirka to timer, hvor vores sider var ustabile og utilgængelige. Siderne kunne besøges igen omkring klokken 13," fortæller Kristoffer Apollo.

Hjemmesider reddet af hemmelig sikkerhed

Ifølge Kristoffer Apollo, var det netop virksomhedens sikkerhedsprocedure, der sørgede for, at hjemmesiderne ikke blev ramt af nedbrud i endnu længere tid.

Hvad er det for en sikkerhedsmekanisme i benytter jer af?

"Det kan jeg ikke sige noget om. Det ønsker vi ikke af principielle årsager, fordi vi ikke ønsker at give for mange informationer væk til angriberne."

Forude venter analysearbejdet

Selvom sikkerhedsprocedurerne ifølge Eniro er godt på plads, vil virksomheden alligevel se på, om der kan strammes op.

"Vi analyserer videre på, hvad der skete, og så kigger vi på vores sikkerhedsprocedure for at se, om vi kan forbedre det område," siger Kristoffer Apollo.

Når analysearbejdet er overstået, vil virksomheden tage stilling til, om sagen skal politianmeldes.

"Det er muligt, at vi vil oprette en politianmeldelse på sagen. Men det kommer igen an på, hvad vi finder," vurderer han og forsætter:

"Vi står også overfor det problem, at det er svært at sige, hvem vi reelt set skal politianmelde."

Har I modtaget trusler forinden angrebet?

"Nej. Det har vi ikke." afslutter Kristoffer Apollo.

Læs også:
Danske søgesider lagt ned - ingen kender årsagen

NemID blokerer for DDoS-angreb - angreb fortsat i fuld gang

Dansk teenager fanget efter DDoS-angreb mod KL

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

LB Forsikring

Digital delivery manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job