Mere magt: Dansk myndighed får lov til at skrue bissen på i it-sager

Forbrugerombudsmanden får større magt til at dele bøder ud til spammere, teleselskaber og andre, der overtræder markedsføringsloven.

Artikel top billede

Arkivfoto: Andrea Gomolak.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe har med nye lovbestemmelser fra 1.maj fået flere magtbeføjelser.

De nye lovbestemmelser skal blandt andet bruges til, at få afsluttet sager hurtigere omkring eksempelvis spam og vildledende markedsføring fra blandt andet it- og teleselskaber.

Især telebranchen har været i Forbrugerombudsmandens kikkert flere gange i sager om vildledende markedsføring, hvor der er blevet politianmeldt og delt bøder ud i flæng, når abonnementsvilkår og deslige har stået med lidt for små bogstaver eller været direkte vildledende.

Det var blandt andet tilfældet i en nyligt afsluttet sag, hvor TDC-selskabet Onfone måtte slippe 200.000 kroner i bøde. 

Også fiberbranchen har for nyligt været i forbrugervagthundens kikkert med lidt for smarte markedsføringstricks

"De nye beføjelser betyder, at jeg nu har endnu flere strenge at spille på, når erhvervsdrivende overtræder lovgivningen. Det gavner forbrugerbeskyttelsen, fordi jeg nu kan vælge mellem endnu flere værktøjer, når reglerne skal håndhæves," udtaler forbrugerombudsmand Henrik Øe på sin hjemmeside.

Kan stange bøder ud hurtigt

Helt praktisk betyder de udvidede beføjelser, at Forbrugerombudsmanden blandt andet har fået hjemmel i markedsføringslovens paragraf 30 til at stange bøder ud i rene tilståelsessager, hvor selskaberne erklærer sig enige i både overtrædelsen og i bødens størrelse.

Tidligere skulle den slags gå gennem politianmeldelser, hvilket sløvede processerne.

"Der skal laves en bekendtgørelse, der nærmere angiver de sagstyper, hvor Forbrugerombudsmanden kan udstede administrative bødeforelæg," lyder det på Forbrugerombudsmandens hjemmeside, hvor spamsager hives frem som eksempel.

Denne bekendtgørelse skal blandt andet udarbejdes af Justitsministeriet, og det er endnu uklart, hvornår listen over sagstyper som eksempelvis spam er på plads, men det kan muligvis forventes at ske i 2013.

Hvis for eksempel en spammer eller et teleselskab ikke erklærer sig enig i enten lovovertrædelsen og/eller i bødens størrelse, så vil den velkendte proces med politianmeldelse og retssag træde i kraft.

Du kan læse mere om Forbrugerombudsmandens udvidede magtbeføjelser her.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S