Mere magt: Dansk myndighed får lov til at skrue bissen på i it-sager

Forbrugerombudsmanden får større magt til at dele bøder ud til spammere, teleselskaber og andre, der overtræder markedsføringsloven.

Artikel top billede

Arkivfoto: Andrea Gomolak.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe har med nye lovbestemmelser fra 1.maj fået flere magtbeføjelser.

De nye lovbestemmelser skal blandt andet bruges til, at få afsluttet sager hurtigere omkring eksempelvis spam og vildledende markedsføring fra blandt andet it- og teleselskaber.

Især telebranchen har været i Forbrugerombudsmandens kikkert flere gange i sager om vildledende markedsføring, hvor der er blevet politianmeldt og delt bøder ud i flæng, når abonnementsvilkår og deslige har stået med lidt for små bogstaver eller været direkte vildledende.

Det var blandt andet tilfældet i en nyligt afsluttet sag, hvor TDC-selskabet Onfone måtte slippe 200.000 kroner i bøde. 

Også fiberbranchen har for nyligt været i forbrugervagthundens kikkert med lidt for smarte markedsføringstricks

"De nye beføjelser betyder, at jeg nu har endnu flere strenge at spille på, når erhvervsdrivende overtræder lovgivningen. Det gavner forbrugerbeskyttelsen, fordi jeg nu kan vælge mellem endnu flere værktøjer, når reglerne skal håndhæves," udtaler forbrugerombudsmand Henrik Øe på sin hjemmeside.

Kan stange bøder ud hurtigt

Helt praktisk betyder de udvidede beføjelser, at Forbrugerombudsmanden blandt andet har fået hjemmel i markedsføringslovens paragraf 30 til at stange bøder ud i rene tilståelsessager, hvor selskaberne erklærer sig enige i både overtrædelsen og i bødens størrelse.

Tidligere skulle den slags gå gennem politianmeldelser, hvilket sløvede processerne.

"Der skal laves en bekendtgørelse, der nærmere angiver de sagstyper, hvor Forbrugerombudsmanden kan udstede administrative bødeforelæg," lyder det på Forbrugerombudsmandens hjemmeside, hvor spamsager hives frem som eksempel.

Denne bekendtgørelse skal blandt andet udarbejdes af Justitsministeriet, og det er endnu uklart, hvornår listen over sagstyper som eksempelvis spam er på plads, men det kan muligvis forventes at ske i 2013.

Hvis for eksempel en spammer eller et teleselskab ikke erklærer sig enig i enten lovovertrædelsen og/eller i bødens størrelse, så vil den velkendte proces med politianmeldelse og retssag træde i kraft.

Du kan læse mere om Forbrugerombudsmandens udvidede magtbeføjelser her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S