Mere magt: Dansk myndighed får lov til at skrue bissen på i it-sager

Forbrugerombudsmanden får større magt til at dele bøder ud til spammere, teleselskaber og andre, der overtræder markedsføringsloven.

Artikel top billede

Arkivfoto: Andrea Gomolak.

Forbrugerombudsmand Henrik Øe har med nye lovbestemmelser fra 1.maj fået flere magtbeføjelser.

De nye lovbestemmelser skal blandt andet bruges til, at få afsluttet sager hurtigere omkring eksempelvis spam og vildledende markedsføring fra blandt andet it- og teleselskaber.

Især telebranchen har været i Forbrugerombudsmandens kikkert flere gange i sager om vildledende markedsføring, hvor der er blevet politianmeldt og delt bøder ud i flæng, når abonnementsvilkår og deslige har stået med lidt for små bogstaver eller været direkte vildledende.

Det var blandt andet tilfældet i en nyligt afsluttet sag, hvor TDC-selskabet Onfone måtte slippe 200.000 kroner i bøde. 

Også fiberbranchen har for nyligt været i forbrugervagthundens kikkert med lidt for smarte markedsføringstricks

"De nye beføjelser betyder, at jeg nu har endnu flere strenge at spille på, når erhvervsdrivende overtræder lovgivningen. Det gavner forbrugerbeskyttelsen, fordi jeg nu kan vælge mellem endnu flere værktøjer, når reglerne skal håndhæves," udtaler forbrugerombudsmand Henrik Øe på sin hjemmeside.

Kan stange bøder ud hurtigt

Helt praktisk betyder de udvidede beføjelser, at Forbrugerombudsmanden blandt andet har fået hjemmel i markedsføringslovens paragraf 30 til at stange bøder ud i rene tilståelsessager, hvor selskaberne erklærer sig enige i både overtrædelsen og i bødens størrelse.

Tidligere skulle den slags gå gennem politianmeldelser, hvilket sløvede processerne.

"Der skal laves en bekendtgørelse, der nærmere angiver de sagstyper, hvor Forbrugerombudsmanden kan udstede administrative bødeforelæg," lyder det på Forbrugerombudsmandens hjemmeside, hvor spamsager hives frem som eksempel.

Denne bekendtgørelse skal blandt andet udarbejdes af Justitsministeriet, og det er endnu uklart, hvornår listen over sagstyper som eksempelvis spam er på plads, men det kan muligvis forventes at ske i 2013.

Hvis for eksempel en spammer eller et teleselskab ikke erklærer sig enig i enten lovovertrædelsen og/eller i bødens størrelse, så vil den velkendte proces med politianmeldelse og retssag træde i kraft.

Du kan læse mere om Forbrugerombudsmandens udvidede magtbeføjelser her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvaret

Informationssikkerhedsofficer

Københavnsområdet

Indenrigs- og Sundhedsministeriet

IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS