Dansk telefirma bryder loven: Opbevarer dine data for længe

Dansk televirksomhed gemmer kundernes opkaldshistorik helt tilbage fra selskabets grundlæggelse.

Artikel top billede

Her ses et udtræk af opkaldshistorik fra telmore.dk, hvor der kan trækkes data til tilbage fra selskabets oprettelse i år 2000.

Telmore bryder lovgivningen, når det kommer til at opbevare kundernes opkaldshistorik.

Selskabet opbevarer nemlig kundernes opkaldslister langt længere end de maksimalt fem år, som loven tillader.
 
Det skaber undren hos Erhvervsstyrelsen, der er tilsynsførende myndighed på området.

Det drejer sig om opbevaringstiden af såkaldt opkaldshistorik, der blandt andet viser, hvem kunden har ringet til, hvem der har ringet til kunden, og hvor længe opkaldet har varet.

Ifølge Erhvervsstyrelsen har teleselskaberne nemlig kun ret til at gemme opkaldshistorik i fem år.

Opkaldshistorik vagte underen

"På Telmores hjemmeside kan jeg se mine opkaldslister helt tilbage fra 2002, hvor abonnementet blev oprettet," fortæller Jesper Lund, der har adgang til Telmores opkaldshistorik, til Computerworld.

Jesper Lund undrede sig over, at selskabet gemmer oplysningerne, der er ældre end 10 år, og ringede derfor til Telmores kundeservice, som tog spørgsmålet videre til selskabets juridiske afdeling.

"Jeg henviste til udbudsbekendtgørelsens § 23, og så har vi jo passeret det niveau, hvor den typiske kundeservice-medarbejder kan besvare spørgsmålet, men han lovede at snakke med klageafdelingen," fortæller Jesper Lund.

Ifølge Erhvervsstyrelsen er det netop udbudsbekendtgørelsen, der fastsætter, hvor længe selskaberne må gemme opkaldshistorikken.

"Hvis et selskab opbevarer trafikdata i mere end fem år, så er det i strid med lovgivningen," siger Tore Kjelstrup Christensen, der er specialkonsulent hos Erhvervsstyrelsen.

Kundeservice: Vi overholder lovgivningen
Efter et par timer modtog Jesper Lund svar fra Telmores kundeservice-afdeling.

"Her fik jeg at vide, at det er Telmores opfattelse, at virksomheden skal opbevare oplysningerne i mindst fem år, og at der for det andet ikke er fastsat noget i lovgivningen, der forhindre dem i at opbevare informationerne i længere tid," fortæller Jesper Lund og fortsætter:

"Jeg spurgte flere gange, så det kunne ikke siges mere klart."

Her henviste kundeservice-medarbejderen til selvsamme udbudsbekendtgørelse, som Jesper Lund havde henvendt sig omkring.

Men også anden lovgivningen blev hevet frem.

"Kundeservice virkede meget afvisende. De fortalte mig, at Telmore skulle opbevare oplysningerne i mindst fem år jævnfør bogføringslovgivningen, og så var der ikke noget maksimum for, hvor længe de måtte opbevare oplysningerne."

Læs også: Telmore erkender: Derfor har vi brudt loven

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job