Videotelefonen rykker nærmere

Infineon og Toshiba forbereder sig til den tredje generation mobiltelefoner med mulighed for at vise levende video.

indhold

De to virksomheder Infineon og Toshiba koordinerer deres komponenter til tredje generations mobiltelefoner, som kan vise video, skriver Aktuel Elektronik. Toshiba har en enkel kreds, der håndterer video i MPEG4-format. MPEG4 er en komprimeringsstandard for tæt pakket video, oplagt til små håndholdte enheder.

Infinion laver komponenter til mobiltelefonkommunikation, hvor de på det seneste har kombineret tredje generations UMTS og anden generations GSM-funktioner i en kreds. Løsningen, som de lancerede allerede i september, gør det muligt at konvergere fra anden generations GSM-telefoner til tredje generations UMTS-telefoner i samme telefonapparat. Deres løsning i en enkelt kreds understøtter UMTS med wide-CDMA transmission, ude over den eksisterende GSM-GPRS løsning.

Med en kombination af de to firmaers komponenter kan der bygges mobiltelefoner, som viser levende billeder i MPEG4 videoformat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job